انتقادات و پیشنهادات سوالات و مشکلات کاربران مكاتبه با گروه مديريت
انجمن پايان نامه ها بخش درخواست مقاله مجله الكترونيكي انجمن
بهترين كاربران هفته (به زودي) بهترين مديران هفته ( به زودي) جايزه ويژه ماه (به زودي)

صفحه 9 از 16 نخستنخست ... 7891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 158

موضوع: دانستنی های علوم دامی

 1. #1
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  دانستنی های علوم دامی

  این تاپیک برای این هست که هر کدوم از ما ممکنه اطلاعات کوچکی در مورد دام یا طیور داشته باشیم که نه بشه به صورت تاپیک زد نه تاپیک مشابهی داشته باشه
  برای همین میذاریم اینجا که همگی بتونیم ازش استفاده کنیم


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات برای شما
  تاریخ عضویت
  همین الان !
  محل سکونت
  توی انجمن
  نوشته ها
  یه عالمه   

 3. #81
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  بلوغ و تولید مثل در گوسفند

  بلوغ جنسی در بره نر، بستگی به عوامل متعددی دارد که به ترتیب عبارتند از وزن،سن،نژاد،آب و هوا،فصل تولد و غذا.
  به نظر میرسد وزن حیوان بیش از سایر موارد در در این امر موثر باشد. احتمالاً مسئله تغذیه به این امر کمک می کند. به تجربه ثابت شده بره های پاییزه دیر تر از بره های بهاره به بلوغ می رسند. همچنین نژادهای درشت اندام دیرتر از نژادهای کوچک اندام به سن بلوغ میرسند. البته این صفت به خصوصیت نژادی هم مرتبط است. شرایط آب و هوا از نظردرجه حرارت و رطوبت در بلوغ بره ها موثر است. بطور کلی در شرایط ایران بره ها بین 6 تا 12 ماهگی به سن بلوغ رسیده و قادر به جفت گیری می باشند ولی از لحاظ بهره برداری و تولید نسل، از سن 18 ماهگی به بعد مورد بهره برداری قرار میگیرند.

  روش های پرورش گوسفند

  1. روش پرورش گوسفند نژاد خالص: دراین روش معمولاً فقط یک نوع نژاد خالص برای پرورش در نظر گرفته می شود و تمام مساعی در جهت تثبیت و تقویت نژاد مربوطه انجام می گیرد. قوچ های حاصله به مصرف کسانی که به صورت آمیخته گری به پرورش گوسفند پرداخته اند می رسد. این کار معمولاً سود اقتصادی چندانی ندارد و غالباً به صورت ذوقی یا توسط ارگان های دولتی انجام می گیرد. در ایران ایستگاه پرورش گوسفند عباس آباد مشد (30 کیلومتری جاده سرخس) وابسته به سازمان دامپروری کل کشور از جمله مراکزی است که در از نژاد خالص بلوچی پرورش داده می شود.
  2. روش پرورش گوسفند به روش آمیخته گری: در اغلب کشور های دنیا از این روش برای پرورش استفاده می گردد. در این روش سعی می گردد دو نوع نژاد مطلوب مثلاً نژاد گوشتی و نژاد مناسب باروری با هم آمیخته می گردد و در نسل اول ژن های مطلوب ژن های ضعیف را کنار زده و بره حاصل از آمیزش این دو نژاد خالص بره ای خواهد بود که هم از لحاظ گوشتی و هم از لحاظ باروری مطلوب است ولی در نسل بعدی ژن های مطلوب ضعیف شده و ژن های نامطلوب غالب می گردد.
  3. روش پرورش گوسفند در مزرعه: این روش نمونه ای از روش فشرده است که به جز مناطق عشایری ایران در بیشتر مناطق روستایی معمول و متداول است منظور اصلی در این روش اول تولید و فروش بره و در مرحله دوم تولید و عرضه پشم است. تعداد گله در این روش متغییر است و ممکن است بین 6 تا 500 رأس باشد. در این روش،نگهداری و مراقبت از گله بر عهده یک یا دو نفر مراقب است که کارهای دیگری هم در مزرعه دارند لزا در این روش توجه کافی به گله مبذول نمی گردد.
  4. پرورش گوسفند به روش چرای آزاد: از این روش که به نام روش گسترده و یا متحرک نیز خوانده می شود در مناطقی استفاده می گردد که از آب و هوای معتدل برخوردار است و در مجاورت مراتع وسیع و پربار قرار ارند.در این روش در بیشتر کشورهای خارجی و مناطق عشایری ایران استفاده می گردد.
  5. پرورش وسفند به روش چرای نیمه آزاد: شکل دیگری از روش فوق است در این روش از آغل برای نگهداری بره ها و گوسفندان در طول شب و فصول نامساعد سال یا به منظور پراربندی استفاده می گردد.
  6. روش پرورش گوسفند به منظور پرواربندی: دراین روش بره هایی به منظور پرواربندی خریداری می گردد و با جیره غذایی مناسب برای فروش آماده میگردند. قیمت خرید بره ها حدود 50 تا 70 درصد کل مخارج پرواربندی را با توجه به مرگ ومیر های احتمالی تشکیل می دهد.

  تولیدات عمده گوسفند
  تولیدات عمده گوسفند عبارت است از : گوشت،پشم و چرم.

  کتاب پرورش گوسفند دکتر سعادت نوری


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 4. #82
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  نکاتی در خصوص تأسیس واحد پرواربندی گوسفند

  تاسیس واحد پرواربندی بره
  -ظرفیت:ظرفیت یک واحدپرواربندی بره دریک دوره پروارنبایداز100راس کمترباشدظرفیتهای بیشتربه شرح زیرتعیین می گردد: -واحدهای پرواربندی بره به ظرفیت صدالی سه هزارراس بره درهردوره،برای کلیه متقاضیان واجدشرایط مجازاست. -واحدهای پرواربندی بره به ظرفیت بیش ازسه هزارراس بره درهردوره،برای شرکتهای تعاونی تولیدوکشت وصنعتهای واجدشرایط می باشد. تبصره:صدورپروانه برای تاسیس پرواربندی بره به ظرفیت بیش ازسه هزارراس بره درهردوره،منوط به تصویب نهائی کمیسیون مرکزی است. 2-زمین:حداقل زمین موردنیازجهت تاسیس واحدهای پرواربندی بره برحسب میزانی که درذیل نقشه های منضم به((نظام))قید شده است،مشخص می شود. زمینهای ارائه شده جهت کشت نباتات علوفه ای،بایدازانواع زمینهای آبی باشدوبه میزان یک هکتار،جهت 25راس بره پروار تعیین می شود.بقیه نیازغذائی،توسط دامداروازطریق موادغذایی متراکم تامین می گردد. تبصره:میزان کل موادغذایی موردنیازمعادل 100واحدعلوفه ای به صورت متعادل وبه ازای هرراس بره پرواری دریک دوره 100روزه می باشد.برای حداقل دودوره پرواربندی نیازغذایی دوبرابرخواهدبود. 3-نقشه وجایگاه:جهت نگهداری بره پرواری،نقشه های تیپ برای ظرفیتهای 100تا250راس برای اقلیمهای سردسیر،گرمسیرو معتدل به شرح منضم طراحی، پیش بینی وترسیم شده است.مبانی محاسباتی نقشه های تهیه شده برای هرراس بره به طورتقریب 93/0مترمربع مسقف و98/1مترمربع غیرمسقف به شرح زیرمی باشد:
  غیرمسقف
  مسقف
  ترکیب گله وتاسیسات
  6/1
  8/0
  هرراس بره
  --
  13/0
  انبارکنسانتره
  38/0
  --
  سکوی علوفه
  98/1
  93/0
  جمع کل(مترمربع)


  تبصره1:احداث اطاق کارگر،دفترکار،محل جمع آوری کود،حمام ضد کنه،...بستگی به امکانات ونیازدامدر دارد. تبصره2:درمناطقی که محدودیت زمین وجودنداشته باشد،بهاربندتا4/2مترمربع قابل افزایش است. تبصره3:باتوجه به عوامل جوی وشرایط اقلیمی درمناطق مختلف کشور،بنابه تشخیص کمیسیون صدورپروانه استان می توان به جای سکوی علوفه(غیرمسقف)ازانبارعلوفه (مسقف)استفاده کرد. 4-فواصل:رعایت فواصل درخصوص تاسیسات پرواربندی بره،برطبق جدول فواصل منضم به ((نظام))الزامی است.
  تاسیس واحد پرورش گوسفند داشتی
  ضوابط صدورپروانه تاسیس واحدهای گوسفندداشتی (روشهای معمول تولید،پرورش گله های خالص نژادی،تولیدقوچ اصلاح شده ،تولیدبره های آمیخته):
  1-ظرفیت:ظرفیت واحدهای جدیدالتاسیس پرورش گوسفندداشتی نبایداز100راس میش مادرکمترباشدوظرفیتهای بیشتر،به شرح زیرتعیین می گردد. -واحدهای پرورش گوسفهندداشتی به ظرفیت 100الی1000راس میش مادر،که برای کلیه متقاضیان واجدشرایط مجازمی باشد. -واحدهای پرورش گوسفندداشتی به ظرفیت به بیش از1000راس میش مادر،که برای شرکتهای تعاونی تولیدوکشت وصنعتهای واجدشرایط مجازمی باشد. 2-زمین:حداقل زمین موردنیازجهت تاسیس واحدهای پرورش گوسفندداشتی برحسب میزانی که درذیل نقشه های منظم به ((نظام))قیدشده است،مشخص می شود. ظرفیت پروانه تاسیس گوسفندداشتی براساس ظرفیت پروانه چراوسایرمنابع چرائی تحت مالکیت(دست کاشت،پس چروبقایای محصولات زراعی)تعیین می گردد. تبصره1:گوسفنددارائی که درطرحهای مرتعداری مشارکت دارند،دراخذپروانه تاسیس گوسفندداشتی ازاولویت خاص برخوردارخواهندبود. تبصره2:متقاضیان که دارای زمین زراعی جهت کشت علوفه هستند،ازاولویت بیشتری دراخذپروانه تاسیس برخوردارخواهندبود. 3-نقشه وجایگاه:جهت نگهداری وپرورش گوسفندداشتی،نقشه های تیپ برای ظرفیتهای 100-200-300-500راس برای اقلیمهای سردسیر،گرمسیرومعتدل به شرح منضم به نظام طراحی،پیش بینی وترسیم شده است. مبانی محاسباتی نقشه های تهیه شده برحسب یک راس میش مادرتعیین می شود. متوسط مساحت نقشه های تهیه شده برحسب یک راس میش داشتی 95/1مترمربع مسقف و3مترمربع غیرمسقف به شرح زیر است.
  غیرمسقف مسقف ترکیب گله وتاسیسات
  2 1 میش مادر
  -- 4/0 زایشگاه وجایگاه بره
  35/0 25/0 ماده جایگزین
  3/0 1/0 قوچ
  -- 12/0 انبارکنسانتره
  35/0 -- سکوی علوفه
  -- 08/0 درمانگاه
  3 95/1 جمع کل(مترمربع)

  تبصره1:احداث اطاق کارگر،دفترکار،حفظ ماشین آلات،محل جمع آوری کودوحمام ضد کنه که موقعیت آنهادرنقشه مجموعه مشخص شده،بستگی به امکانات ونیازدامداردارد. تبصره2:درواحدهای گوسفندداری داشتی چنانچه برحسب شرایط منطقه ای واقلیمی،معماری سنتی ونوع مصالح،اندازه اجزای ساختمانهانیازبه تغییرداشته باشد،درچهارچوب نقشه های تیپ وضمن رعایت مساحت مفیدتعیین شده واستفاده ازمصالح محلی وبانظرکارشناس ذیصلاح اموردام،قابل تغییرمی باشد. تبصره3:مساحت زیربنای مفیددرنظرگرفته شده درجدول،برای میش باتوجه به جثه حیوان ومیانگین وزنی ونژادی آن،قابل کاهش یاافزایش به میزان 2/0مترمربع می باشد. تبصره4:باتوجه به عوامل جوی وشرایط اقلیمی درمناطق مختلف کشور،بنابه تشخیص کمیسیون صدورپروانه استان،می توان به جای سکوی علوفه (غیرمسقف)ازانبارعلوفه(مسقف) استفاده کرد.
  4-فواصل:رعایت فواصل درخصوص پرورش گوسفندداشتی،برطبق جدول فواصل،الزامی است.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 5. #83
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  راهکارهای مدیریتی برای بالا بردن کیفیت سیلو در دامداری ها در هنگ

  تبادل نظر فنی: راهکارهای مدیریتی برای بالا بردن کیفیت سیلو در دامداری ها در هنگام سیلو کردن
  در این بخش از نظرات کارشناسان ذکر شده در مقاله استفاده شده است

  اشاره:
  مدیریت سیلو و داشتن سیلوی با کیفیت از ارکان داشتن تولید سودآور و پایدار در صنعت دامپروری است. لذا این هفته برآن شدیم مطالبی ارزشمند درباره راهکارهای بهبود کیفیت سیلو در دامداری ها را بیان کنیم.


  مهندس بهشتی (مشاور تغذیه دامداری های استانهای تهران ، البرز، قزوین و ...):1- برداشت ذرت علوفه ای با ماده خشک مناسب کل گیاه (30 تا 35%) که معمولا تحت کنترل دامدار نمی باشد. بنابراین در ماده خشک پایین برداشت می شودکه منجر به خروج شیرابه (منبع قند قابل تخمیر) یا Seepage می شود. اندازه قطعات ذرت علوفه ای هنگام چاپر کردن مهم است ( باید متناسب با ماده خشک علوفه برداشت شده باشد تا ضمن تخمیر مناسب باعث خروج شیرابه نگردد.)2- رعایت ارتفاع برداشت جهت جلوگیری از آلودگی به خاک (تخمیر کلستریدیایی) و استفاده از بخش قابل هضم تر گیاه3- پرکردن سریع سیلو و کوبیدن و فشردن همزمان آن (که معمولا پر کردن سیلو مخصوصا در دامداری های بزرگ با سیلوهای با ظرفیت بیش از 5 هزارتن بعضی وقت هایش از 2 هفته طول میکشد)4- پوشاندن سریع پس از اتمام کوبیدن نهایی. از همه مهمتر سنگین کردن روی سیلو با لاستیک یا کیسه شن و آجر و..... می باشد که معمولا نادیده گرفته می شود.5- استفاده از یک افزودنی سیلو (Inoculant) که بهترین اثر را بر روی تخمیر زمانی دارد که در زمان برداشت و جلوی چاپر بر روی علوفه اسپری شود ولی معمولا هنگام سیلو کردن و به طور یکنواخت پاشیده می شود.6- رعایت ظرفیت سیلو با برداشت در زمان feed out جهت حفظ کیفیت سیلوی برداشت شده.مهندس ادب (مدیر تولید دامداری تلیسه نمونه):به طور کلی تجربه به ما ثابت کرده برای داشتن سیلوی خوب باید 3 اصل مهم را در نظر گرفت:1- کیفیت خوب سیلوی اولیه (دانه دار بودن، زمان مناسب برداشت، ماده خشک مناسب که حداقل کمتر از 20 درصد نباشد و حدود 25 درصد به بالا باشد).2- سرعت عمل در پر کردن سیلو و پشت سر هم و بدون وقفه بودن فرآیند پر کردن سیلو. این نیازمند برنامه ریزی و در نظر گرفتن ظرفیت سیلو است. مثلا برای یک سیلوی 4000 تنی پر کردن سیلو بیش از یک هفته طول نکشد (هر 1000 تن 2 روز).3- کوبیدن مناسب و پوشاندن سیلو. یک فرمول کاربردی برای محاسبه وزن مناسب وسیله کوبنده سیلو:یک چهارم حجم ورودی به سیلو در ساعت = وزن وسیله کوبندهبه عنوان مثال اگر 60 تن در ساعت ورودی سیلوی شما باشد وزن وسیله کوبنده حدود 15 تن خواهد بود.پوشاندن مناسب سیلو نیز امری غیر قابل انکار است.مهندس خبازان (کارشناس ارشد دامداری دام اصیل):همه میدانند که خرید سیلوی مناسب اولیه و پر کردن از اهمیت بالایی در دامداری ها برخوردار است ولی علاوه بر همه این موارد تجربه سال گذشته ما بسیار ایده آل بود. قبل از پر کردن سیلو دیوارها و کف سیلو را شعله زده شد و تمام خلل و فرج به طور کامل با آتش ضد عفونی گردید. سپس فرمالین روی سطوح اسپری شد. این عمل موجب شد تا هیچ کپکی در سیلو بر خلاف سالهای قبل مشاهده نشود و همین امر موجب افزایش و ثبات رکورد شیر گردید.مهندس غلامی (مشاور دامداری های فشافویه ، اراک و....)1- دقت در ماده خشک سیلو.2-شیری بودن دانه ها در هنگام خرید و دانه دار بودن.3- ضدعفونی کردن جایگاه سیلو (شعله زدن، و استفاده از ضد عفونی کننده ها).4- استفاده از نایلونهایی در جهت پوشاندن دیواره برای در امان ماندن از رشد کپک ها.5- در آخرین مرحله کوبیدن اجازه دهیم قسمت های بالایی برای 24 ساعت در معرض هوا قرار بگیرند تا بیشتر خشک شوند.مهندس جهانی (دامداری شهریار صفاری 900 راس دوشا) : در ایران به علت برداشت دو محصول در سال، سیلوی ذرت دارای ماده خشک پایینی ( حدود 22 تا 25 درصد) می باشد. کیفیت سیلو به عوامل ذیل بستگی دارد:مقدار رطوبت – خرید سیلو با رطوبت مناسب. چون ذرت علوفه ای به عنوان کشت دوم بعد از جو یا گندم کشت می شود در موقع برداشت میزان ماده خشک پایین می باشد. که با پژمرده کردن قبل از سیلو کردن می توان درصد ماده خشک را افزایش داد. در سیلو بارطوبت بالا از طریق پس آب، اتلاف مواد مغذی افزایش می یابد. در این حالت به علت وسیع بودن تخمیر مقدار اسیدهای آلی تولید شده بالا است که از لحاظ تغذیه ای مطلوب نیست. همچنین سیلو با ماده خشک بالا با سرعت کمتری نسبت به سیلو با ماده خشک پایین تخمیر می شود. زیرا رطوبت پایین باعث کاهش رشد میکروبی می شود. براساس گزارشات علمی بهترین درصد ماده خشک برای سیلو 35 درصد است.مدیریت تهیه سیلو- فشرده سازی مناسب، محققان اروپایی چگالی توده فشرده شده سیلو را 800 کیلو گرم بر متر مکعب برای تهیه و نگهداری سیلو توصیه می کنند. فشرده سازی متاثر از عواملی چون، اندازه سیلو، میزان پرکردن سیلو، وزن و تعداد تراکتورهای فشرده سازی و مقدار ماده خشک می باشد. همچنین زمان کافی برای آماده شدن سیلو قبل از تغذیه دام را باید در نظر گرفت. استاندارد های اروپایی سپری شدن 4 تا 6 هفته را توصیه می کنند.افزودنی های سیلو- برای جلوگیری از فساد در سیلو، افزودن باکتری های تولید کننده اسید لاکتیک به سیلو با کاهش pH از رشد باکتری های نامطلوب جلوگیری می کند. در نتیجه مانع مصرف مواد غذایی سیلو شده و ارزش غذایی سیلو را حفظ می کند. فعالیت باکتری های استفاده شده در افزودنی های سیلو به رطوبت سیلو وابسته است. در سیلو با رطوبت بالا فعالیت باکتری های تولید کننده اسیدلاکتیک باعث کاهش سریع pH شده و رشد باکتری هایمضر را متوقف می کند. اما به علت رطوبت بالا فعالیت باکتری های تولید کننده اسیدلاکتیک ادامه دارد و باعث مصرف کربوهیدرات های محلول در آب شده که موجب کاهش ارزش غذای سیلو می گردد.ساختمان سیلو- شیب و زهکشی مناسب ساختمان سیلو برای خروج پس آبگروه علمی دامدار برتر:1- ماده اولیه با کیفیت اصلی غیر قابل انکار است که در شرایط کنونی کشور دست یابی به آن ماده خشک و کیفیت عملا غیر ممکن است.2-پر کردن سریع از مهمترین عوامل است. قطعات 0.9 تا 1.3 سانتی متری به ذخیره سازی بهتر کمک می کند.3- از آنجایی که قسمت های کناری نسبت به مرکز سیلو کمتر فشرده می شوند و امکان کپک زدگی و فساد بیشتر است می توان در آنجا از پلاستیک برای عایق دیواره ها استفاده کرد. در هنگام فشردن از تراکتورهای بیشتری استفاده کنیم و زمان بیشتری را صرف کوبیدن کنیم. پژوهش های پنسیلوانیا تمرکز ویژه ای روی عملیات فشردن سیلو کرده اند و به عنوان یکی از مهمترین بخش های فرآیند سیلوکردن نام برده اند. همواره به این نکته دقت کنید که اکسیژن تا 7 سانتی متر و در سیلوهای با فشردگی کم تا 15 سانتی متر میتواند نفوذ کند و موجب کاهش کیفیت سیلو و تولید شیر گردد.4- حتی الامکان از دولایه پلاستیک برای پوشش سیلو استفاده کنید. 5- در مواردی که کیفیت و پروتئین سیلو پایین است از اوره به میزان 5 کیلو در تن استفاده کنید.6- از افزدونی های میکروبی سیلو نیز می توان به عنوان کمک کننده های بهبود سیلو نام برد ولی همه آنها وقتی موثرند که عملیات سیلو کردن درست انجام شده باشد.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 6. #84
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  آیا میتوان یونجه را از جیره ها دامداری ها حذف کرد؟

  تبادل نظر فنی آیا میتوان یونجه را از جیره ها دامداری ها حذف کرد یا خیر؟
  در این بخش از نظرات کارشناسان ذکر شده در مقاله استفاده شده است

  اشاره:
  با توجه به اهمیت فراوان این موضوع و همچنین استفاده کامل از نظرات بسیار ارزنده اساتید و کارشناسان برجسته کشور ، این مقاله را در دو بخش تهیه نموده ایم.


  استفاده از علوفه مرغوب و با کیفیت به عنوان ستون فقرات دامداری در تمام دنیا مطرح است. در ایران با توجه به اقلیم منطقه و کمبود آب در بیشتر مناطق و همچنین عدم رعایت الگوی کشت مناسب هر ساله با کمبود علوفه به خصوص علوفه مرغوب مواجه هستیم. پروتئین پائین یونجه به همراه عدم مدیریت صحیح خشک کردن علوفه در هنگام برداشت و جمع آوری یکی از اصلی ترین منابع علوفه در ایران را با مشکل روبرو می سازد. علاوه بر آن بر روی کیفیت سیلوی ذرت نیز نمی توان تکیه کرد که خود حدیثی است مفصل. علاوه بر این شرایط نا مناسب کیفیتی ، امسال با قیمت بالای یونجه نیز مواجه هستیم. این سئوال مطرح است که آیا می توان جایگزین مناسبی برای یونجه برای مصرف دامداری ها پیدا کرد با خیر ؟ دکتر اسدی الموتی (استادیار گروه علوم دامی دانشگاه تهران-پردیس ابوریحان، مشاور دامداری های استان های تهران، اصفهان، البرز و ....)در واقع، به صورت نظری و در تحقیقات، بله! در این زمینه اما در دو سال اخیر پژوهش های عملی تری با هدف امکان تنظیم جیره هایی بدون یونجه در آمریکا صورت گرفته است. محققان دانشگاه کانزاس نشان داده اند که با جایگزین شدن سیلوی ذرت به جای یونجه در جیره گاو های شیری، سطح چربی شیر و تولید چربی افت نمی کند، اما گاو ها شیر کمتری تولید کرده، کمتر خوراک مصرف کرده و در عوض افزایش وزن بیشتری دارند. جیره های تنظیم شده در جدول زیر دیده می شود.
  جیره های مورد استفاده در مطالعه دانشگاه کانزاس (JDS., 2009: 3510)
  سطح یونجه خشک جیره (%)
  مواد (% ماده خشک)
  21
  14
  7
  0
  سیلاژ ذرت
  19.4
  26.7
  33.9
  41
  یونجه خشک
  20.2
  13.4
  6.6
  0
  خوراک گلوتن ذرت
  31.6
  31.4
  31.1
  30.9
  تخم پنبه
  7.5
  7.4
  7.3
  7.3
  دانه ذرت
  15.6
  13.5
  11.6
  9.7
  کنجاله سویا
  0
  1.7
  3.4
  4.9
  ملاس
  0.4
  0.4
  0.4
  0.4
  کنجاله سویای حلالی
  2.6
  2.6
  2.5
  2.5
  سنگ آهک
  1.2
  1.5
  1.7
  1.9
  مکمل ریزمغذی ها
  1.4
  1.3
  1.4
  1.3

  مصرف خوراک بیشتر در جیره های حاوی یونجه و در عین حال افزایش وزن کمتر گاو ها (علی رغم تولید شیر بیشتر) حاکی از کاهش قابلیت هضم جیرههای دارای یونجه بود، چون افزایش تولید شیر به موازات افزایش مصرف خوراک صورت گرفته بوده است. این بدان معنی است که در جیره های بر مبنای سیلاژ ذرت بیشتر، انرژی خالص تولید (شیردهی + افزایش وزن) بیشتر است. با این وصف ممکن است بتوان این طور پیش بینی کرد که برای گاو های اوایل شیردهی، در جیره های بر مبنای سیلاژ ذرت بیشتر، شدت افت امتیاز بدنی گاوها کمتر خواهد بود. طبق تجربه عملی من در گاوداری های کشور، در صورت داشتن سیلوی ذرت باکیفیت می توان سطح یونجه خشک جیره را به 7 تا 10% ماده خشک جیره کاهش داد.در ارزیابی اقتصادی پژوهش صورت گرفته محققین به این نتیجه رسیدند که به موازات کاهش نسبی ارزش شیر: خوراک، مزیت گنجاندن یونجه در جیره کمتر و کمتر می شود. بالعکس هر چه نسبت قیمت شیر: خوراک افزایش یابد به صرفه تر است که گاودار از مقادیر بالاتر یونجه استفاده کند. این ارزیابی بدون توجه به قیمت حمل و انبارداری یونجه صورت گرفته است. این نتیجه در پژوهش دیگری که در دانشگاه داکوتای جنوبی انجام شد نیز مورد تایید قرار گرفت.علاوه بر مطالب یاد شده در اتخاذ راهکار کاهش یا حذف یونجه خشک از جیره گاوهای شیری باید به نکات ذیل دقت کرد:
  • به دلیل ماهیت فیبری یونجه و تفاوت ماهیتی فیبر آن با سیلاژ ذرت باید مراقب چربی شیر در جیره های بایونجه کم بود.
  • در جیره های با سیلاژ ذرت زیاد، کیفیت سیلو اهمیت زیادتری پیدا کرده و با سیلاژ ذرت کم کیفیت نمی توان جیره های موفقی بدون یونجه خشک تنظیم کرد.
  • با جایگزینی سیلاژ ذرت به جای یونجه خشک در جیره، باید سطح و شدت تخمیرپذیری جیره حفظ شود.
  • با جایگزینی سیلاژ ذرت به جای یونجه باید سطح پروتئین جیره، و حداقل فیبر علوفهای حفظ شود.
  • در جیره های بر مبنای سیلاژ ذرت زیاد سطح لیزین جیره می تواند محدود کننده تولید شیر باشد.
  • اتخاذ چنین راهکاری باید بر مبنای هزینه خوراک به شیر و قیمت و کیفیت سیلاژ ذرت جیره صورت گیرد. در صورت عدم توجیه قیمت سیلاژ ذرت، می توان از محصولات فیبری غیرعلوفه ای که قیمت پایین تری دارند به جای بخشی از غلات جیره استفاده کرد.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 7. #85
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon
  مهندس بهشتی ( مشاور تغذیه دامداری های استانهای تهران ، البرز، قزوین و ...)
  قطعا این کار شدنی است و بسته به شرایط می توان نسبت های متفاوتی از یونجه را وارد جیره نمود. ولی بهتر است برای گروه های پر شیر یک حداقل مقدار یونجه را داشته باشیم چرا که یونجه دارای عوامل ناشناخته تولید است که شاید نتوان به راحتی آنها را از سایر اجزای جیره تامین کرد. فیبر یونجه را میتوان از منابعی چون ذرت سیلوشده، کاه، تفاله چغندر قند و .... تامین کرد. سایر مواد مغذی یونجه را نیز میتوان با اجزای مربوط به بخش کنسانتره تامین نمود. در یک تجربه عملی و فارمی در سال گذشته در بهاربندی که میانگین رکورد آن 48-49 بود ما از 3 تا 3.5 کیلو یونجه همراه با حدود 28 کیلو ذرت سیلو شده استفاده کردیم و نتایج خوبی گرفتیم. ولی باید توجه داشت که سیلوی مورد استفاده از کیفیت و ماده خشک بالایی برخوردار بود.
  در این بخش از نظرات کارشناسان ذکر شده در مقاله استفاده شده است

  اشاره:
  ادامه مقاله تبادل نظر فنی 4 را از اینجا بخوانید


  ادامه مقاله : تبادل نظر فنی 4 : آیا میتوان یونجه را از جیره ها حذف کرد یا خیر؟ ( بخش اول) مهندس سلطانی (دامداری فوده ای، اصفهان، 1000 راس دوشا )در حال حاضر یونجه باکیفیت (با رطوبت کم و بدون علف) قیمت بسیار بالایی دارد. تازه بعد از خرید همان یونجه با کیفیت زمان انبار کردن آندر دامداری 4-5 درصد از ماده خشک آن کم میشود. علاوه بر این هزینه نگهداری یونجه بسیار بالاست و کاری بسیار پر دردسر می باشد. به غیر از فیبر، هر واحد از انرژی و پروتئین یونجه نیز گران تمام می شود. در یک تجربه فارمی، ما در تلیسه های 7-8 ماهه تا زمان آبستنی و گروه کم شیر یونجه را در دامداری خود قطع کردیم. متوسط مصرف یونجه در گروه پرتولید نیز حدود 3.5 کیلوگرم است. استفاده از کاه در ترکیب با کنسانتره به گونه ای که مواد مغذی را تامین نماید و ترکیبی مشابه یونجه فراهم نماید، با قیمت های کنونی هزینه ها را کاهش داد و نیز عملکرد را تحت تاثیر قرار نداد. مهندس جهانی مقدم ( دامداری شهریار صفاری 900 راس دوشا )با توجه به اهمیت دوره انتقال حذف یا حداقل مصرف یونجه در این دوره توصیه نمی شود. می توان مقدار مصرف یونجه را در گروه های پرشیر به 4 کیلوگرم و گروه های متوسط تولید به 2 کیلوگرم در روز رساند. گاو های کم تولید گاو های خشک و تلیسه ها گروه هایی هستند که می توان مصرف یونجه را قطع کرد. در گاو های پر تولید و متوسط تولید استفاده از 5/0 تا 1 کیلوگرم کاه گندم خرمن کوب شده با قطعات 2-3 سانتیمتر (جهت داشتن TMR یک نواخت) و افزایش منابع پروتئین ارزان قیمت در کنسانتره و افزایش مصرف سیلو ذرت را می توان جایگزین یونجه کرد. در گاو های کم تولید نیز می توان به جای یونجه با افزایش مصرف سیلو ذرت، 2 کیلو گرم در روز کاه گندم و اوره استفاده کرد. دریک تجربه فارمی در سال گذشته با قطع یونجه در گاوهای خشک و تلیسه ها، 8 تا 10 کیلو گرم سیلو ذرت، 4 تا 5 کیلوگرم کاه گندم و 2 کیلو گرم کنسانتره حاوی 100 گرم اوره استفاده شد.مهندس محرمی ( دامداری فکا، اصفهان، 2760 راس دوشا )در گاو های شیری به شرط بالا بودن کیفیت ذرت سیلو شده می توان آن را جایگزین یونجه کرد ولی باید به اسیدوز توجه کرد. در گروه های کم شیر، خشک و تلیسه ها به راحتی امکان پذیر است ولی باید به تامین نیازها و نیز BCS توجه نمود. جیره را باید از لحاظ تمام مواد غذایی (انرژی، پروتئین و ....) متوازن کرد و به پاسخ دام توجه نمود. با نظارت مستمر می توان این جایگزینی را به راحتی انجام داد.مهندس وحید غلامی ( مشاور دامداری های فشافویه ، اراک و .... )می توان این کار را انجام داد و یونجه را از برخی جیره های دامداری حذف کرد ولی نه در همه گروه ها. مسلما با حذف یونجه باید 0.5 تا 1 کیلو کاه به جیره اضافه کرد. با توجه به محتوای بالای مالات در یونجه (به ویژه یونجه کمتر بالغ) که در بقیه مواد خوراکی یافت نمی شود (یا حداقل کمتر می باشد) نمی توان به سادگی از کنار یونجه گذشت. مالات در تحریک مصرف لاکتات و افزایش pH شکمبه بسیار موثر است و در گاوهای پر شیر یونجه حداقل باید 2 کیلو در جیره وجود داشته باشد. همچنین منابع علمی، حداکثر مقدار سیلو را 75 درصد بخش علوفه جیره مجاز دانسته اند و با توجه به این عدد باید در موقع کم کردن یا حذف یونجه دقت فراوانی در نظر گرفت. تامین همه مواد مغذی موجود در یونجه از طریق کنسانتره همیشه امکان پذیر نیست و بسته به شرایط متفاوت خواهد بود. گروه علمی دامدار برتر:به طور قطع با در دست داشتن ابزار و نرم افزار های جیره نویسی میتوان به راحتی این کار را انجام داد. به شرطی که حداقل اطلاعات مربوط به مواد خوراکی گله (و یا میانگینی از مواد خوراکی ایران) را داشته باشیم و از آنها در جیره نویسی استفاده کنیم. مطالعات انجام شده در کشور جایگزینی 6 تا 12 درصد از یونجه را با تفاله چغندر قند بدون اثرات مضر بر تولید گاو های پرتولید تایید کرده اند. همچنین جایگزینی بخشی از یونجه با کاه و جبران کمبودهای کاه در بخش کنسانتره نیز در بسیاری از دامداری های کشور امری متدوال است همانطور که بیشتر کارشناسان به آن اشاره نموده اند. ولی نکته مهم اینجاست که واقعا باید این کار به دقت صورت گیرد. به عنوان مثال ذرت سیلو شده مقادیر کمی گوگرد دارد و در سطوح بالای مصرف باید به کمبود گوگرد که عنصری ضروری برای سنتز اسیدهای آمینه گوگرد دار است توجه شود. همچنین یونجه از لحاظ پتاسیم و کلسیم بسیار غنی است که در هنگام جایگزینی باید بدان توجه شود. در جایگزینی ذرت سیلوشده با یونجه به ویژه در گروه های کم شیر و تلیسه ها نظارت BCS بسیار با اهمیت است. بدون بالانس جیره و تامین پروتئین کافی با عدم رشد کافی گوساله ها و تلیسه ها روبرو خواهیم شد.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 8. #86
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  بررسی اثر تغذیه الیاف موثر فیزیکی بر دستگاه گوارش گاوهای شیر

  خلاصه:
  دیواره سلولی مواد خوراکی به دو بخش دیواره سلولی موثر و دیواره سلولی موثر از نظر فیزیکی تقسیم میشود. دیواره سلولی موثر با تامین حداقل الیاف مورد نیاز، درصد چربی شیر را در حد مناسب حفظ میکند. نقش الیاف موثر فیزیکی به مشخصه ی فیزیکی دیواره سلولی (بر اساس اندازه ذرات) مربوط می شود که فعالیت جویدن و ماهیت دو فازی محتویات شکمبه ای را متاثر می سازد و در واقع باعث تشکیل لایه ی علوفه در سطح مایعات شکمبه می گردد که تحریک نشخوار و نگهداری حرکات طبیعی شکمبه را در پی خواهد داشت. با تغذیه علوفه خرد شده بلند به گاوهای شیری می توان محل هضم نشاسته را از شکمبه به روده ها تغییر داد. بعلاوه زمان جویدن و نشخوار افزایش یافته و در نتیجه ترشح بزاق و مواد بافری افزایش می یابد که در نهایت باعث کاهش بروز اسیدوز شکمبه ای می شود. اسیدوز شکمبه ای موجب تخریب دیواره شکمبه، کاهش هضم فیبر، کاهش مصرف خوراک، کاهش سنتز پروتئین میکروبی، کاهش تولید و در نهایت باعث لنگش و کاهش بازده تبدیل غذایی می شود. غلظت دیواره سلولی توصیه شده برای جیره غذایی گاوهای شیری، در سطح 25 درصد ماده خشک جیره است و لازم است 19 درصد آن از دیواره سلولی علوفه باشد. برای اندازه گیری فیبر موثر فیزیکی میتوان از روش های مختلفی همچون روش غربال استفاده نمود.

  مقدمه:
  از آنجا که دامپروری یک امرکاملاَ اقتصادی است و در حدود 70% هزینه های یک دامداری صرف تهیه خوراک برای دام می شود، بنابراین هر گونه تجدید نظر و پیشرفتی در این زمینه تاثیر مستقیم در افزایش بازده دارد. غذای اولیه و پایه دام علوفه است. مساله اساسی و مهم که در بخش تغذیه دام مطرح می شود، قسمت الیاف خام می باشد، که به اجزای کوچکتر نظیر NDF ،ADF تقسیم شده استNDF . عبارتست از مواد نامحلولی که در شوینده خنثی باقی می ماند. این قسمت شامل ترکیبات اصلی دیواره سلولی نظیر سلولز، همی سلولز و لگنین می باشد. ADF نیز به مواد نامحلول باقی مانده در شوینده اسیدی گویند که شامل سلولز و لگنین می باشد. امروزه به قابلیت هضم و قابلیت تخمیر فیبر جیره بیشتر از دیگر مسائل تغذیه ای توجه شده است. الیاف یا بخش ساختمانی عبارتند از بخش های تشکیل دهنده دیواره سلول که قابلیت هضم کمی دارند و در گونه های تک معده ای قابلیت هضم ندارند، اما در نشخوارکنندگان بواسطه حضور میکروارگانیسم های موجود در شکمبه که به عنوان یک شبکه تخمیر عمل می کنند، قابلیت هضم از متوسط تا بالایی با توجه به کیفیت و مرغوبیت دارند. مصرف مقدار کافی الیاف و مواد خشبی برای تولید طبیعی و سلامتی گاوهای شیری ضروری است. از طرفی وجود مقادیر زیادی الیاف، غذای مصرفی و در ادامه بازده میکروبی و تولید شیر را محدود می کند. پس به یک میزان حداقل الیاف نیاز است تا سلامت حیوان، میزان و درصد چربی، مصرف ماده خشک، مصرف انرژی و تولید شیر در حداکثر گردد. این مقدار موثر و کمینه الیاف خام قسمتی است که نشخوار، میزان عبور غذا از شکمبه، ترشح بزاق، تولید استات شکمبه ای و درصد چربی را تحریک می کند.

  اثرات اسیدوز:
  از اثرات اسیدوز می توان به ضعف سلامتی، افزایش لنگش، کاهش بازده تبدیل غذایی، کاهش مصرف غذا و کاهش سنتز پروتئین میکروبی اشاره کرد(Yang and Beauchemin,2005). هنگامی که معده با مقدار زیادی اسید مواجه می شود، اسیدوز بروز میکند. این اسیدها باعث آسیب بر دیواره شکمبه می شوند. که در نهایت باعث می شود که اسید تولید شده توسط باکتریها وارد سیستم گردش سیاهرگی می شوند، که سمی هستند و سبب ایجاد ورم چرکی کبد می شوند. انباشته شدن این اسیدها، در سیستم گردش سیاهرگی موجب لنگش میگردد. همچنین اسیدوز شکمبه ای باعث کاهش پروتئین میکروبی می شود چون در نتیجه اسیدی شدن معده،فعالیت میکروارگانیسم ها متوقف میشود. زیرا میکروارگانیسم ها در PH پائین از بین می روند، در نتیجه باعث کاهش پروتئین های میکروبی می شود، بنابراین نیاز به مکملهای پروتئینی در جیره افزایش می یابد. که موجب افزایش هزینه های خوراک میگردد .(Donovan, 2001) از اثرات فیزیکی فیبر می توان به افزایش فعالیت نشخوار، افزایش مقدار ترشح بزاق وکاهش مقدار اسیدهای تخمیری در شکمبه اشاره نمود، وجود نشخوار طبیعی از طریق ارائه خوراک با سطوح کافی فیبر در جیره گاو شیری از کاهش چربی شیر و مشکلاتی همچون از خوراک افتادن، اسیدوز و لنگش در دام جلوگیری می کند (Beauchmin, 2005). فیبر موثر فیزیکی علاوه بر کنترل PH شکمبه، موجب افزایش ترشح بزاق و حفظ ماهیت دو فازی محتوبات شکمبه ای میشود. دیواره سلولی از همی سلولز، لیگنین و همچنین پکتین تشکیل میگردد. که فقط با پروسه تخمیر میکروبی شکمبه هضم میشوند. وجود فیبر در جیره، میزان مصرف غذا، میزان نشخوار، میزان PH شکمبه و هضم را در حد مطلوب نگه می دارد (Penner, 2006). توصیه معمول انجمن تحقیقات ملی آمریکا (NRC)، در مورد استفاده از NDF در تغذیه دام 25 تا 28 درصد ماده خشک جیره میباشد. لازم به ذکر است که از این مقدار 75 درصد از طریق علوفه تأمین میگردد.

  اندازه گیری فیزیکی فیبر:
  سیستمهای مختلفی برای اندازه گیری NDF پیشنهاد شده است. برخی از مهمترین این روشها عبارتند از روش تجزیه رگرسیون و روش غربال با سوراخهای 18/1 میلیمتری. مرتنز سیستمpeNDF را با استفاده از تجزیه رگرسیون برای سنجش عوامل موثر فیزیکی pef برای گروههای NDF بر اساس فعالیت جویدن توسعه داده است. عامل موثر فیزیکی (Pef) خوراکها نسبت به فعالیت جویدن گاوهای تغذیه شده با علوفه خشک گرامینه بلند، سنجیده می شود. نسبتی از ماده خشک (NDF) که روی غربال با سوراخهای 18/1 میلی متری باقی می ماند بوسیله مرتنز به عنوان یک روش آزمایشگاهی پیشنهاد شده که ممکن است برای تجربه روزمره NDF موثر از لحاظ فیزیکی در خوراکها قابل کاربرد باشد. در نهایت مواد باقی مانده بر روی هر غربال و ته جعبه را وزن نمایید. که در این حالت درصد ذرات با طولهای مختلف می تواند به صورت عددی مشخص شود ( بر اساس وزن تر) ) (Mertenz1997)جدول1 (.

  جدول1. راهنمای استفاده از غربال در جیرهای مختلف
  نوع غذا توزیع در غربال های مختلف

  بالایی وسطی پائینی


  TMR1


  %10
  %50-30


  %50

  سیلاژعلوفه خشک
  %20 %50-20 %40
  سیلاژ ذرت %5
  %50
  %50
  1-غذای مخلوط علوفه و کنساتره (Total mix ration)

  در این جدول مقادیر استاندارد و مورد انتظار توزیع خوراکهای متفاوت روی غربالها با سوراخهای متفاوت آورده شده، به عنوان مثال؛ هنگامی که از خوراک به صورت TMR استفاده میکنیم انتظار میرود که حداکثر 10% از خوراک روی غربال بالایی،بین 30% تا50% روی غربال وسط و حداقل 50% در غربال پایینی که سوراخ ندارد قرار بگیرد .(Lammers,1996)


  نتیجه گیری :
  تحقیقات نشان داده است ناکافی بودن فیبر در جیره گاوهای شیری باعث بروز مشکلات گوارشی و متابولیکی در دام می شود (Beauchmin,2005). فیبر موثر فیزیکی می تواند از مشکلات ذکر شده جلوگیری کرده و موجب سلامت شکمبه در گاوهای شیری گردد. در نتیجه خطر ابتلا به اسیدوز کاهش یافته و بازده تبدیل غذایی بهبود میابد. بنابران بکار بردن علوفه با اندازه مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به اسیدوز شکمبه می شود . علوفه می تواند مقداری از انرژی را نیز تامین کند (Lammer,1996). و همینطور تخمیر مناسب شکمبه وقوع اسیدوز را به حداقل میرساند پیشنهاد می گردد میزان فیبر جیره بررسی شود. شکل فیزیکی جیره به نحوی باشد که روزانه بیش از 10 ساعت نشخوار و جویدن را در پی داشته باشد. بنابراین بهتر است از سیستم تغذیه ای TMR استفاده شود. تعداد دفعات تغذیه به 2 تا 3 بار در روزافزایش یابد
  (Beauchmin,2003).

  References:
  Beauchemin, K. A. and Yang, W. Z. (2005a) Effects of physically effective fiber ondigestion and milk production by dairy cows fed diets based on corn silage. Journal of
  Dairy Science. 88:1090-1098.

  2-Beauchemin, K. A. and W. Z. Yang. 2005b. Effects of physically effective fiber onintake, chewing activity, and ruminal acidosis for dairy cows fed diets based on
  corn silage. Jornal. Dairy Science. 88:2117-2129.

  3-Beauchemin, K. A., Yang, W. Z. and Rode, L. M. (2003) Effects of particle size of alfalfa based dairy cow diets on chewing activity, rumen fermentation, and milk production. Journal of Dairy Science. 86:630-643.

  4-Beauchemin, K. A.,and W. Z. Yang. 2003. Importance of physically effective fiber in dairy diets. pp 113-124 in Proc. 24th Western Nutrition Conf. September 10-11.
  Winnipeg, Manitoba, Canada.

  5-Mertens, D. R. 1997. Creating a system for meeting the fiber requirements of dairycows. Jornal. Dairy Science.

  Neutral detergent fiber

  Acid detergent fiber
  Physical effective factor
  حدیث غفاری1 و مسعود اسدی فوزی2
  1دانشجوی کارشناسی علوم دامی ، بخش علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
  2عضو هیئت علمی، بخش علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهید باهنر کرمان


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 9. #87
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  عوامل موثر در ایجاد ورم پستان

  عوامل موثر در ایجاد ورم پستان
  نویسنده: حامد فرجی آیگانی طبقه بندی: علوم دامی،
  شاید به خاطر گذاشتن این پست بلاگم ***** بشه اما چون مطلب فارسی در این رابطه کمه من این کار رو می کنم و این پست رو برای علاقه مندان میزارم. استفاده کنید.
  عوامل موثر در ایجاد ورم پستان :
  ورم پستان به التهاب غده پستان اطلاق می شود و در حقیقت التهاب پاسخی است از سوی بدن در برابر صدماتی که به بافت پستان وارد شده است. عمده ترین علت این بیماری باکتریها می باشند، البته میکروارگانیسمهای دیگری نظیر مخمرها، مایکروپلاسما و جلبکها نیز می توانند سبب این بیماری شوند.
  غیر از ورم پستان که توسط باکتری سل ایجاد می شود و از طریق خون تولید بیماری می کند، سایر باکترهای مولد ورم پستان از راه سر پستانک وارد غده شده و پس از استقرار در غده ایجاد توکسین(سم) کرده و با این عمل تعدادی از سلولهای مترشحه شیر از بین می روند.
  بنابراین یکی از ضرر های عمده این بیماری کاهش شیر تولیدی دام می باشد . همانطور که اشاره شد التهاب واکنش بدن نسبت به عفونت تیجاد شده است. در هنگام عفونت پستانی گلوبولهای سفید که نقش حفاظتی بدن را بر عهده دارند تعدادشان در خون زیاد شده و از طریق جریان خون به طرف غده هدایت می شوندو با توجه به کند شدن جریان خون در رگهای پستان، این سلولها به دیواره مویرگها چسبیده و از طریق خون وارد شیر می شوند و با باکتریها مقابله کرده و آنها را تا حد امکان از بین می برند و پس از موارد تشخیص بیماری ورم پستان، افزایش این سلولها می باشد که به این سلولها سلولهای سوماتیکی یا بدنی اطلاق می شود. بیشترین باکتریهای تولید کننده این بیماریها استافیلوکوکوس اورئوس استرپتوکوکوس آگالاکتیه، کلی فرم و استوکوک ها می باشند.


  ورم پستان به سه شکل حاد، تحت حاد و مزمن دیه می شود. در ورم پستان حاد، پستان کاملاً متورم و دردناک، دام دچار تب و بی اشتهایی شده و شیر نیز به میزان زیاد کاهش می یابد. این نوع ورم پستان قابل تشخیص بوده و با توجه به درمان انتی بیوتیکیمداوا می شود. شیر دام بیمار 4 تا 7 روز پس از آخرین تزریق آنتی بیوتیک نباید با شیر دامهی دیگر مخلوط گردد.


  در روم پستان تحت حاد بیشترین خسارت به دامدار و کارخانجات فرآوری شیر وارد می شود و هیچ گونه علائم بالینی در دام مشاهده نمی گردد، ولی کاهش شیر و همچنین تغییر در وضعیت ترکیبات شیمیایی شیر ایجاد شده و با توجه به فعال شدن برخی از آنزیمها تاثیرات به سزایی در محصولاتی نظیر پنیر، کره و خامه به وجود آمده و باعث کاهش کیفیت این محصولات می شود. این ورم پستان به سرعت در تمام گله انتشار می یابد که با روشهایی نظیر استفاده از استریپ کاپ، cmtو تعیین هدایت الکتریکی می توان به این نوع ورم پستانی پی برد.
  ورم پستان مزمن: در این نوع ورم پستان باکتریهای مولد بیماری در بافت پستان وجود داشته و در صورت مساعد بودن شرایط رشد نموده و باعث ابتلای دام به بیماری ورم پستان می شود.
  1 – استافیلوکوکوس.
  2 – اورئوس.
  3 – استرپتوکوکوس.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 10. #88
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  نکات کاربردی در مدیریت تغذیه ای گاو های شیری

  مدیران موفق واحد های تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه ی گذشتگان با علوم پیشرفته ی تغذیه ای امروزی که آمیزه ای جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیه ای به وجود آورده اند که با کاربرد علمی این برنامه ها در مزارع دامپروری و با سود آورنمودن این بخش تولیدی برای سرمایه گذاران این واحد ها که زمینه ی مطمئنی در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم می آورند . مدیران مذبور عمده علت موفقیتشان را علم وعلاقه به زمینه ی مورد فعالیت و تحت نظر گرفتن نکات ریزی می دانند که اگر چه ساده و عملی هستند ولی اغلب از دید افراد پنهان مانده و یا به مورد اجراگذاشته نمی شوند . در ذیل به تعدادی از آنها که می توانند در زمینه ی تغذیه کاربردی گاوهای شیری مفید و سودمند باشند که اشاره می شود :

  نکات عمومی در تغذیه گاوهای شیری :

  1- گاوها را بر اساس مرحله ی شیرواری یا میزان تولید که دسته بندی نموده و و بر اساس نیازهایشان تغذیه نمایند .
  2- در طول سال از برنامه ی تغذیه ای که اقتصادی و متعادل شده باشد و بتواند نیازهای حیوان را برآورده نماید استفاده کنید .
  3- جهت مصرف حداکثر میزان خوراک اختصاصی که خوش خوراکی جیره مد نظر بوده و برای این منظور از اقلام خوراکی متنوع و با کیفیت خوب استفاده نمایید .
  4- دستگاه گوارش گاوها از قسمت های بسیار فعال بدن هستند برای کار بهتر این دستگاه از دادن مواد معین غافل نباشید .
  5- دفعات خوراکی دادن به گاوها را تنظیم نموده و مطابق برنامه عمل نمایید .
  6- گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند که در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه ی آن را به کار ببرید .
  7- ترکیبات مواد مغذی اقلام خوراکی متنوع و متغییر است . با آنالیز آزمایشگاهی آنها از اجزای مواد مغذی جیره ی فرموله شده اطمینان حاصل نمایید .
  8- آب تمیز که سالم و گوارا به صورتی دائمی در اختیار گاوها قرار دهید

  9- شرایط محیطی مناسبی به خصوص در فصول تابستان و زمستان برای گاوها فراهم نمایید .
  10- هر گونه تغییری در جیره ی غذایی را به تدریج به انجام برسانید .
  11- از جیره های مخلوط استفاده کنید (کنسانتره –علوفه )
  12- ضمن خشبی بودن علوفه ی مصرفی که قلعه های خرد شده علوفه ریز باشد .
  13- تدابیر لازم جهت به حد اقل رسانیدن تلفات خوراک را به عمل آورید .
  14- جهت اطمینان از میزان کافی خوراک مصرفی در جیره حد اطمینان را مد نظر بگیرید .
  15- ضمن اختصاص دادن گارگران دلسوز و وظیفه شناس جهت رسیدگی به تغذیه گاوها کارگران این بخش را به دفعات عوض نکنید .
  16- تغذیه از موارد بودار را در 5/0 تا 2 ساعت قبل از شیر دوشی یا بعد از شیر دوشی به انجام رسانید
  17- علوفه را به مدت طولانی ذخیره ننموده و در موقع مصرف از عدم وجود کپک و قارچ زدگی و اجسام خارجی مطمئن شوید .
  18- برای مقابله با عوارض مصرف جسم خارجی احتمالی مگنت یا آهن ربا به حیوان بخورانید .
  19- برنامه ی مبارزه با انگل ها به خصوص انگلهای دستگاه گوارش را با جدیت پی گیری کنید .
  20- در موقع استفاده از جیره های حاوی ذرات ریز یا آردی به منظور بازده بهتر خوراک مصرفی و جلوگیری از ضایعات تنفسی از مواد خیس کننده و چسباننده نظیر چربی یا ملاس استفاده کنید .
  تغذیه ی دوره ای گاوهای شیری :
  تغذیه ی دوره ای یا مرحله ای عبارتست از طراحی برنامه های تغذیه ای گاوها براساس میزان تولید – مصرف غذا – تغییر وزن بدن و زایمان .
  ترتیب تولید در گاوهای شیری به صورت زیر می باشد :
  1- دوره ی اوج شیر دهی
  2- دوره ی افزایش اندوخته های بدن (افزایش وزن ) . 5و4- دوره ی خشک (2 ماه پایانی آبستنی )
  بر اساس پنج مرحله تولید حیوان به شرح زیر می باشد :
  1- از هنگام زایمان تا 80 روز بعد از آن
  2- 80 تا 200 روز بعد از زایمان
  3- 200 تا 305 روز بعد از زایمان
  4- 45 تا 60 روز قبل از زایمان
  5- گروه گاوهای که دوره خشکی آنها رو به اتمام است با توجه به این مراحل برنامه های تغذیه ای اختصاصی جهت تولید بیشتر و نگهداری سالم گاوهای شیری اعمال می گردد :
  1- برنامه های تغذیه ای در مرحله اول تولید :
  پس از زایش تولید شیر به سرعت افزایش می یابد و در 6 تا 8 هفته به بیشترین مقدار می رسد اما مصرف غذا نسبت به نیازهای تولیدافزایش نمی یابد به گونه ای که بیشترین مقدار مصرف ماده ی خشک 12 تا 15 هفته پس از زایش خواهد بود از این رو بیشترین ماده گاوهای شیرده برای 8 تا 10 هفته در حالت تعادل منفی انرژی خواهند بود . گاوهای پر شیر احتمالاً تا هفته ی بیستم و یا بیشتر در تعادل منفی انرژی خواهند بود .
  گاو شیر ده کمبود انرژی دریافتی برای تولید شیر را از اندوخته های بدن تامین کرده و در این دوره از وزن آن کاسته می شود دوران بحرانی تغذیه ی گاوهای شیر ده از زمان زایش تا اوج شیر دهی است . هر کیلوگرم افزایش شیر در این دوره 200 کیلوگرم شیر بیشتر در کل دوره ی شیر دهی را در پی خواهد داشت .
  در این دوره رعایت نکات ذیل ضروری است :
  - از تغییرات ناگهانی و سریع جیره که موجب ناراحتی های گوارشی می شود خود داری نموده و تغییرات تدریجی را دست کم دو هفته پیش از زایش آغاز نمایید .
  - از افزایش کنسانتره تا موقع برطرف شدن تنش های مربوطه به زایش خودداری نموده و سطح آن را در حدی نگهدارید که گاو شیر ده با دریافت حداقل مقدار ADF (18 تا 19 درصد ) ضمن بر خورداری از سلامتی دستگاه گوارش شیر با کیفیتی نیز تولید کند . میزان مصرف کنسانتره نباید بیش از 5/2 درصد وزن بدن باشد . تعداد دفعات تغذیه ای کنسانتره باید افزایش یافته و هر بار با مقدار اندکی کنسانتره تغذیه شود .
  - دقت کافی در مورد تامین مواد مورد نیاز گاو شیر ده و نسبت صحیح آن با انرژی که میزان قابل توجهی از آن از اندوخته های چربی بدن تامین می شود اعمال نمایید در این مرحله از مواد ازته ی غیر پروتیینی با تجزیه ی کم در شکمبه استفاده کنید .
  - با استفاده از علوفه های مرغوب و باکیفیت خوب و عوامل اشتها آورمصرف ماده ی خشک را افزایش دهید .
  - سعی کنید علوفه های مورد تغذیه به قطعات ریز خرد نشوند و در صورت الزام از چنین علوفه هایی برای حفظ تعادل PH شکمبه و کاهش اسیدوز و دیگر ناراحتی های گوارشی بافرهای شیمیایی نظیر بی کربنات سدیم استفاده کنید .
  - عوامل استرس زا نظیر واکسیناسیون سم چینی حمام ضد کنه و..... را به بعد از سپری شدن اوج شیر دهی موکول کنید .
  - استفاده از مکمل نیاسین که ممکن است از دوره ی خشک آغاز شده باید برای گاوهای پر شیر ادامه یابد در این حالت مصرف غذا احتمالاً بیشتر و احتمال بروز کنیوز کمتر خواهد بود .
  - با تغذیه ازمکمل های پر انرژی نظیر چربی و ملاس مصرف انرژی را بالا ببرید .
  2- مدیریت تغذیه ای در مرحله دوم شیر دهی :
  در این دوره گاو مرحله حساس پیک (peak) با حداکثر تولید را سپری کرده و واکنش های حیوان به حالت عادی برگشته و می تواند در صورت برخورداری از جیره ی متوازن توانایی های تولیدی خویش را بروز دهد . در این مرحله مدیریت گاوداری گاوهای مورد نظر را از لحاظ وضعیت بدنی بررسی نموده و در صورت برخورد با موارد غیر عادی نظیر رشد بی رویه گاوها و یا لاغری بیش از حد آنها درصدد اصلاح جیره بر آیید .
  3- مدیریت تغذیه ای در مرحله آخر شیر دهی :
  مدیریت تغذیه ای گاوهای شیرده در این مرحله آسان تر از مراحل دیگر است زیرا در این مرحله مصرف مواد غذایی بیشتر از نیازهای تولید شیر بوده تولید شیر رو به کاهش است .
  نکاتی که مد نظر مدیریت گاوداری باید باشد عبارتند از:
  - کاهش وزن ایجاد شده در آغاز دوره ی شیر دهی باید به گونه ای جبران شود که گاودر آغاز دوره ی خشک از وزن مناسبی برخوردار باشد .
  - حداکثر کوشش در رابطه با تداوم شیر دهی در حد امکان به عمل آید .
  - تلیسه های جوان نیازهای ویژه ای برای رشد دارند . بنابر این برای ایجاد رشد در تلیسه 2 ساله 20 درصد و برای تلیسه های 3 ساله 10 درصد از مواد غذایی بیشتر از تعداد مورد نیاز برای نگهداری منظور شود .
  - با توجه به تقاضای کم مواد مغذی می توان نسبت علوفه به کنسانتره را افزایش داده و با استفاده از ترکیبات ازت دار غیر پروتئینی هزینه های غذایی را کاهش داد .
  - جهت خشک کردن گاوها در پایان این مرحله میتوان غذا و آب مصرفی را محدود نمود .
  4- مدیریت تغذیه ای گاوهای خشک :
  به منظور آماده سازی گاو برای شیر دهی بعدی باید یک دوره ی خشک در نظر گرفته شود . با در نظر گرفتن یک دوره ی خشک 60 روزه تولید شیردهی بعد برای بیشتر ماده گاوها بهینه خواهد بود . .اگر دوره ی خشک کمتر از 40 روز باشد بافت پستان زمان کافی برای بازسازی نداشته و در نتیجه تولید شیر در شیر دهی ایده آل نخواهد بود . اگر دوره ی خشک بیش از 70 روز باشد گاوبیش از اندازه چاق می شود درحالی که تولید شیر در شیر دهی بعد بیشتر نبوده و دشواری چاقی نیز در پی خواهد آمد . گفته می شود که بازدهی مصرف انرژی برای بافت سازی به هنگام شیر دهی بیشتر از دوره ی خشک است از این رو باید کوشش کرد که کاهش وزن گاو در هفته های پایانی شیر دهی جبران گردد . بدین ترتیب افزایش وزن ماده گاو در دوره خشک بیشتر مربوط به رشد جنین خواهد بود .
  مواردی که در این مرحله در زمینه تغذیه ی گاوها در نظر می باشند عبارتند از :
  - مصرف کلسیم باید به کمتر از 100 گرم در روز محدود شود و هم زمان فسفر کافی در اختیار گاو ها قرار گیرد ( 35 تا 40 گرم فسفر در روز برای نژادهای بزرگ) کلسیم بیشتر به ویژه اگر جیره از نظر فسفر کمبود داشته باشد احتمال بروز تب شیر را افزایش خواهد داد .
  - اگر علوفه کمبود سلنیوم دارد باید روزانه 3 تا 5 میلی گرم سلنیوم به علوفه اضافه کرد . اگر مصرف ویتامین E در خوراک زیاد نباشد موجب جفت ماندگی می شود .
  - از تغذیه ی زیاد مواد معدنی باید خودداری کرد (به ویژه مخلوط بافر های نمک های سدیم ) و مصرف نمک طعام را باید به حداکثر 28 گرم در روز محدود نمود .
  مصرف زیاد نمک موجب نگهداری آب در بدن و ایجاد خیز یا ادم در برخی گاوها به ویژه تلیسه های شکم اول می شود .


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 11. #89
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  رفع مشکلات ناباروری در گاوهای شیری:

  بسیاری از تولید کنندگان در موقعیت های مختلف با مشکلاتی در عملکرد تولید مثلی گله خود روبرو می شوند.زمانیکه راندمان تولید مثلی گله افت می کند،تولید کننده باید برای شناسایی علل امر و یافتن راه حل،با دامپزشک گله،کارشناس تلقیح مصنوعی،نمایندگی شرکت تامین خوراک و دیگر افراد ذیربط مشورت نماید.متن حاضر به معرفی انواع اصلی مشکلات ناباروری در گله می پردازد و برای پیشگیری و کنترل آن ها پیشنهاداتی ارائه می دهد.
  جفت ماندگی:
  زمانی که جفت یک گاو ماده،ظرف 12 ساعت پس از زایمان خارج نشود،این وضعیت را جفت ماندگی می گویند.بروز جفت ماندگی در گله های گاو شیری نباید بیش از 8 % باشد.
  فاکتورهای احتمالی دخیل در جفت ماندگی:
  1-عفونت های خاص از قبیل لپتوسپیروز،بروسلوز،کامپیل وباکتر،رینوتراکئیتیس عفونی(IBR) و دیگر عفونت ها می تواند سبب جفت ماندگی گردد.این عفونت ها ممکن است سبب سقط جنین گردد اما می تواند جفت ماندگی پس از زایمان را نیز منجر شود.
  2-عفونت های نا معین ایجاد شده توسط طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها که در خلال آبستنی یا هنگام زایمان رخ می دهند،می توانند به نحوی با جفت ماندگی مرتبط باشند.
  3-دوقلوزایی و زایمان های غیر طبیعی شامل زایمان های طولانی مدت یا سخت زایی ها،اغلب سبب جفت ماندگی خواهند شد.
  4-کمبود سلنیم،ویتامین A و یا ویتامین E می تواندبروز جفت ماندگی را به میزان بالایی افزایش دهد.
  5-چاق شدن گاوهای خشک از روی دریافت انرژی اضافی و یا دوره ی خشکی طولانی مدت اغلب با جفت ماندگی مرتبط می باشد.
  رفع مشکل و پیشنهادات کنترلی:
  1-عفونت های خاص را آزمایش کنید.از آزمایش های خونی در تشخیص عفونت های خاص بهره بگیرید.چنانچه عفونتی را تشخیص دادید،نسبت به معالجه،واکسیناسیون و یا حذف گاو آلوده اقدام نمایید.
  2- با تمییز نگاه داشتن محوطه ی زایمان و بستر پوشانی مناسب،تماس گاو با ارگانیسم های نا معین را به حداقل برسانید.در صورت امکان،زایمان را روی علوفه انجام دهید.از جایگاه زایمان برای مقاصد دیگر استفاده نکنید.
  3-تلیسه ها را با گاوهای نری آمیزش دهید که رکورد آسانزایی داشته اند.به دقت گاوهای در حال زایمان و تلیسه ها را تحت نظر بگیرید.چنانچه پس از گذشت 30 دقیقه پیشرفت چندانی در زایمان حاصل نشد،گاو نیاز به کمک شما دارد.سعی کنید به آرامی و با رعایت نظافت این کار را انجام دهید.
  4-در مناطقی که از لحاظ سلنیم فقیرند،سلنیم مکمل را به صورت غذای خشک یا تزریق به گاوهای خشک برسانی.آزمایشاتی ترتیب دهید که وضعیت سلنیم را تعیین نماید.حداقل 5-4 هفته در سال گاوها را با علوفه مرتعی سبز و تازه تغذیه کنید.حدود 160000 واحد ویتامین A(یک میلیگرم کاروتن معادل 400 واحد ویتامین A است)از تمامی منابع(طبیعی و مکمل) تهیه نمایید.
  5-از بالا رفتن بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری نمایید.دسترسی به خوراک های پرانرژی مثل سیلوی ذرت یا مواد دانه ای را طی دوره ی خشکی محدود نمایید.
  متریت:
  عفونت رحم تحت عنوان متریت شناخته می شود.گاوها معمولا طی 2 هفته اول پس از زایمان ترشحاتی به رنگ قرمز-قهوه ای از خود بیرون می دهند.چنانچه این ترشحات بیش از 2 هفته ادامه یابد یا اگر ترشحات بدبو باشند،این امر گواهی بر عفونت رحمی دارد.
  فاکتورهای احتمالی دخیل در ایجاد متریت:
  1- بسیاری از گاوهایی که جفت ماندگی دارند، دچار متریت نیز خواهند شد.(فاکتورهای موثر بر جفت ماندگی را مشاهده نمایید)
  2-ممکن است در اثر سختزایی،به مجرای تولید مثلی جراحاتی وارد آمده باشد و یا نیروی بیش از حدی که حین کمک رساندن اعمال شده سبب بروز این جراحات گشته باشد.همچنین این جراحات می تواند در زمان تلقیح یا تیمار های رحمی نیز بوجود آمده باشد.
  3- آلودگی مجرای تولید مثلی می تواند در زمان زایمان،آنهم وقتی گاوها یا تلیسه ها شدیدا نسبت به عفونت حساس اند بوجود آید.چنانچه محل زایمان آلوده باشد یا اگر کمک رسانی در حین زایمان غیر بهداشتی انجام گرفته باشد،نتیجه ی احتمالی آن متریت خواهد بود.
  4-استفاده از بلوس های رحمی بخاطر واکنش بدن به مواد موجود در بلوس ها می تواند منجر به تجمع چرک گردد.
  5-کمبود سلنیم یا ویتامین E ممکن است با متریت مرتبط باشد.
  6- چاقی بیش از حد ممکن است سلامتی گاوها را در زمان زایمان یا اوایل شیرواری به خطر اندازد.این خطرات شامل جفت ماندگی،متریت،استونومی و جابجایی شیردان می باشند.
  رفع مشکل و پیشنهادات کنترلی:
  1-چنانچه بروز جفت ماندگی از 8 % بالاتر باشد،به اقدامات کنترلی ذکر شده در بالا نگاه کنید.بسیاری ار شرایطی که گاوها را در معرض جفت ماندگی قرار می دهد،به توسعه ی متریت نیز کمک می کند.
  2- گاوها باید در مکان پاکیزه ای زایمان کنند.
  a) آغل یا چراگاه های کاملا پاکیزه را آماده نمایید.محل زایمان را طوری انتخاب کنید که امکان مشاهده ی مکرر گاو وجود داشته باشد.
  b)بعد از هربار زایمان،آغل را تمییز و ضد عفونی نموده و بستر آنرا تعویض نمایید.در صورت امکان به جای استفاده از خاک اره،بهتر است از مواد بستری با ساقه های بلند به منظور پوشاندن بستر بهره بگیرید.
  c)زایشگاه را زمانی که متریت یا عفونت های گوساله ها شایع است برای یک تادو ماه بلا استفاده بگذارید و ترتیبی دهید که گاوها در محلی جدید و تمییز زایمان نمایند.
  dزایشگاه را از هرگونه جانوری به جز گاو در حال زایمان پاک کنید.
  e)چنانچه حین زایمان به کمک شما نیاز بود،از ابزار ضد عفونی شده و تمییز استفاده کنید؛دم را به پای جلو گره بزنید؛ناحیه ی فرج و اطراف آنرا با صابون ملایمی شستشو دهید؛قبل از شروع دست ها و بازوهایتان را بشوئید؛از لوبریکانت غیر حساسیت دهنده استفاده کنید،کار را همزمان با انقباضات زایمانی شروع کنید و به هیچ وجه فشار اضافی وارد نیاورید.قبل از کشیدن گوساله اطمینان حاصل کنید که محل قرار گیری گوساله طبیعی است.در صورتی که محل قرار گرفتن گوساله یا اندازه آن نسبت به مادرش نشانگر سختزایی بود از دامپزشک خود یاری بجوئید.
  3-زمان درمان متریت و جفت ماندگی و نوع داروهای قابل استفاده را از دامپزشک بپرسید.
  4-در مناطق فقیر از لحاظ سلنیم،به جیره ی گاوهای خشک و شیروار مکمل سلنیم اضافه کنید و یا سلنیم را به صورت تزریقی وارد نمایید.
  5-طی اوایل شیرواری و دوره ی خشکی از بالا رفتن بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری نمایید و در عین حال مصرف ویتامین و مواد معدنی را در حد کافی حفظ نمایید.
  6- 2 تا 6 هفته پس از زایمان گاوها را به منظور تشخیص جراحت یا عفونت آزمایش نمایید.
  7-برای درمان متریت از توصیه های دامپزشک خود بهره بجوئید.اگر گاوی علائم عفونت را نشان نمی دهد از کاربرد دارو به رحم خودداری کنید.
  کیست های تخمدانی:
  کیست های تخمدانی ساختارهایی هستند که معمولا قطرشان بیش از یک اینچ می باشد.این کیست ها روی یکی یا هردو تخمدان برای 10 روز یا بیشتر باقی می مانند.باروری در گاوهای دارای کیست بخاطر تغییرات هورمونی و تغییر در میزان کشیدگی رحمی کاهش می یابد و در بسیاری از موارد قابلیت آزاد سازی تخمک از بین خواهد رفت.
  فاکتورهای احتمالی دخیل در ایجاد کیست های تخمدانی:
  1-مصرف بیش از حد کلسیم درجیره یا جیره ی دارای نسبت زیاد کلسیم به فسفر.مصرف بیش از دو قسمت کلسیم به یک قسمت فسفر ممکن است به توسعه کیست ها کمک کند.
  2-مصرف استروژن زیاد از طریق تزریق یا از طریق علوفه تازه ی بقولات یا از برخی سموم قارچی،بروز کیست های تخمدانی را افزایش می دهد.
  3- استعداد ژنتیکی
  4-شرایط استرس زا یا مشکلات سلامتی حین یا اندکی پس از زایمان.
  رفع مشکل و پیشنهادات کنترلی:
  1-علوفه را از لحاظ محتوای کلسیم و فسفر تجزیه کنید.برنامه ی غذایی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نسبت کلسیم-فسفر در کل جیره بین 1/1.5 و 1/2 می باشد.در تخمین مواد معدنی دریافتی،کلیه ی علوفه ها،مواد دانه ای و مواد معدنی را بحساب آورید.
  2-از مصرف محصولات استروژنی تزریقی بپرهیزید.اینها داروهای پرتوانی هستند که تنها باید تحت نظر دامپزشک مصرف شوند.خوراک هایی را که از لحاظ محتوای zearalenone یا دیگر سموم قارچی مشکوک هستند تجزیه کنید.از مواد غذایی حاوی سطوح بالای سموم قارچی استروژنیک یا استروژن های گیاهی استفاده نکنید.
  3-از آنجایی که استعداد ژنتیکی می تواند سبب بروز کیست های تخمدانی شود،این امر را در گله با حذف گاوهایی که دختران کیستیک بوجود آورده اند کاهش دهید و از استفاده از گاوهای نری که دختران کیستیک داشته اند نیز پرهیز نمایید.
  منبع: کشاورز تنها


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

 12. #90
  مدیر ویژه
  Mr.Babak آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  محل سکونت
  توی خوابگاه
  نوشته ها
  2,760
  پسندیده
  676
  مورد پسند : 471 بار در 193 پست
  حالت من : Mehraboon

  تکنیک انتقال جنین در گاو

  تکنیک انتقال جنین در گاو
  عمل انتقال جنین 1 (ET) برای اولین بار حدود 55 سال پیش با موفقیت بر روی گاو ها انجام گرفت . عمل انتقال جنین صرفاً بر روی گاوهای ماده صورت می گیرد. گاو ماده ای که از او جنین جمع آوری می شود به عنوان دهنده ی جنین و در اصطلاح donor می گویند . گروهی از گاوهای ماده که جنین ها را می گیرند به عنوان ماده گاو گیرنده و در اصطلاح reciptent می گویند .
  عمل ET فرایندی است که طی آن ، جنین ها از شاخ رحم گاوهای دهنده جنین در مرحله پس از مرولا جمع آوری شده و جهت تکامل مراحل آبستنی تا تبدیل شدن به یک گوساله کامل در شاخهای رحم گاوگیرنده جنین ساکن می شوند . در واقع ، گاوهای گیرنده جنین نقش دایه را برای فرزندان گاو دهنده ایفا می کنند . به ازای هر یک گاو دهنده 18-14 راس گاو گیرنده جنین بایستی در نظر گرفته شود . اصولاً گاو دهنده جنین گاوی است با صفت ژنتیکی برتر و گاو اصیل ولی گاوهای گیرنده جنین ، گاوهایی با صفت ژنتیکی متوسط یا پایین می باشند . اگر چه گاوهای گیرنده از لحاظ فنوتیپی و محیطی ممکن است روی نتاج اثر بگذارند ولی بر ساختار ژنتیکی گوساله ، تاثیر نخواهند داشت و از ارزش گوساله برای مقاصد اصلاح نژادی نمی کاهد .
  در چه مرحله ای تخمک بارور شده را به عنوان جنین دانسته و بایستی از گاوهای دهنده جنین جمع آوری نمود ؟
  پس از این که اووسیت ها شوک حرارتی دیدند ، رشد نموده و لقاح صورت گرفته و 10-9 روز پس از لقاح تخمک بارور شده که از مرحله مرولا به مرحله بلاستوسیت می رسد ، بایستی جمع آوری نمود که این روزها بر اساس چرخه فحلی ، معادل روزهای 8-6 چرخه فحلی می باشد . جنین ها حتماً بایستی در فاصله روزهای 8-6 سیکل فحلی ، جمع آوری بشوند ، چون اگر تا روز 14 چرخه فحلی طول بکشد ، جنین ها به دلایل زیر از بین خواهند رفت :
  1- تفریخ نشدن جنین های بزرگ و عدم تبدیل آنها به گوساله به خاطر انجماد .
  2- اثرات تغییرات هورمونی رحم در جنین ها ، به دلیل توقف طولانی جنین در رحم گاو .
  همزمان سازی فحلی 2:
  برای این که عمل ET با موفقیت بالاتری همراه باشد ، بایستی گاوهای دهنده و گیرنده هر دو در یک مرحله از سیکل فحلی باشند تا شرایط لازم جهت دادن و گرفتن جنین در آنها فراهم باشد . برای این منظور عمل همزمان سازی فحلی را انجام می دهند .
  عمل همزمان سازی فحلی با تزریق عضلانی هورمون قابل انجام است. هورمون به کاررفته در این عمل PGF2a می باشد که باعث تحلیل رفتن جسم زرد می گردد . تزریق pgf2aدر 4 روز اول و 3 روز آخر چرخه فحلی موثر نمی باشد . چون در این روزها جسم زرد در حال تحلیل رفتن می باشد . پس زمان مناسب تزریق هورمون PGF2A بین روزهای 18-5 چرخه فحلی می باشد .
  سوپر اوولاسیون 3 :
  با توجه با این که ماده گاو ها در هر بار تخمک ریزی یا اوولاسیون٬ یک اووسیت آزاد می کند و با توجه به این دوره آبستنی طولانی مدت هم دارد (9 ماه) پس نه تنها سرعت پیشرفت ژنتیکی کند می شود ، بلکه یک ماده گاو در طول عمر باروری خود فقط چند گوساله تولید خواهد کرد (که اغلب کمتر از 10 گوساله خواهد بود )لذا با انجام عمل سوپر اوولاسیون و به دنبال آن با انجام عمل ET می توان این مسئله را بهبود بخشید . سوپراوولاسیون فرایندی است که در آن به جای این که از دام دهنده یک تخمک حاصل بشود ، چندین تخمک حاصل می شود و می توان در هر دوره تخمک ریزی ، به جای یک تخمک 10 تخمک و متوسط 6 تخمک بدست آورد و به تبع آن به جای یک گوساله ، متوسط 6 گوساله در یک دوره آبستنی حاصل نمود . عمل سوپراوولاسیون نیز همانند همزمان سازی فحلی با تزریق عضلانی هورمون قابل انجام است . با این تفاوت که عمل همزمان سازی فحلی بین هر دو دام دهنده و گیرنده جنین صورت می گیرد ولی عمل سوپراوولاسیون فقط در دام دهنده جنین باید انجام بشود . هورمونهای به کار رفته دراین عمل ، هورمون های FSH و هورمون های PMSG (هورمونهای گنادوتروپین سرم مادیان أبستن ) و هورمون HAP (عصاره هیپوفیز پیشین اسب )می باشد .
  از بین این هورمون ها ، هورمون FSH کاربرد بیشتری دارد ، در صورتی که هورمون pmsg هورمون قوی تری است و یک بار تزریق PSMG با تزریق FSH برابری می کند . چون نیم عمر PMSG به مراتب بیشتر از نیم عمر FSH می باشد و نیم عمر FSH پایین است ، به این خاطر آن را به مدت 4 روز متوالی و هر روز در دووعده صبح و عصر تزریق می کنند که در کل بایستی به میزان 28 میلی گرم FSH تزریق بشود . تا عمل سوپر اوولاسیون انجام گیرد . پس همچنان که در روش تلقیح مصنوعی4 AL)) یک گاو نر اصیل (مثلاً 3 ساله ) می تواند پدر یک میلیون گوساله باشد در عمل (ET) نیز با فرآیند سوپر اوولاسیون یک ماده گاو اصیل می تواند تعداد زیادی گوساله (فقط در یک دوره آبستنی )بشود .
  شستشوی جنین5 :
  پس از اینکه عمل همزمان سازی فعلی و سوپر اوولاسیون صورت گرفت و تخمک ها به شکل جنین درآمدند بایستی طی عمل شستشوی جنین ها جمع آوری شوند . برای انجام عمل شستشوی جنین از ماده شوینده مخصوص که معمولاً حاوی محلول نمکی بافر فسفات +4 درصد آلبومن سرم گاوی است استفاده می شود . برای انجام عمل شستشو از یک سوند یا کاتترکه به نام سوند فولی معروف است استفاده می شود . این سوند را اول بایستی ضد عفونی کرده سپس به شاخ رحم گاو دهنده جنین وارد نموده و عمل عمل شستشوی را انجام داد .
  سوند فولی داراری 3 کانال می باشد. کانال اول مخصوص دمیدن هوا است تا قسمت بادکنکی که در انتهای این کانال است متورم شده و باد شود تا هم باعث تثبیت سوند فولی در شاخ رحم شده و هم مانع بازگشت مایع شستشوی جنین از طرف شاخ رحم به بدنه رحم بشود . کانال دوم مخصوص ارسال ماده شوینده مذکور به طرف شاخ رحم است . کانال سوم مخصوص خروج جنین ها به همراه ماده شوینده می باشد که به داخل لوله آزمایش یا محیط کشت که حاوی (محلول نمکی با فرفسفات +4 درصد آلبومن سرم گاوی ) می باشد ریخته می شود . چون غلظت جنین ها بالاتر از غلظت محیط کشت می باشد ، جنین ها در عرض 2 دقیقه در ته ظرف ته نشین شده و بایستی حدود 10 دقیقه محیط کشت حاوی جنین را در جای ثابت و بدون حرکت نگهداری نمود . سپس جنین ها را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار داده و آنها را ارزیابی کرده و سپس درجه بندی می کنند که از جنین درجه 1 (عالی )تا جنین فاسد یا مرده طبقه بندی می شوند . جنینهای درجه 1 را می توان منجمد کرده و برای مصارف دوره های بعدی نگهداری نمود ولی جنین های درجه 2 یا درجه 3 را می توان همان روز جنین گیری به گاوهای گیرنده انتقال داد.
  انجماد جنین6:
  اگر قرار است جنین ها در همان روز جمع آوری شده به گاوهای گیرنده انتقال یابند کافی است برای چند ساعت در محیط کشت تازه و سترون که دمای آن محیط کشت هم معادل دمای بدن گاو است نگهداری بشود . ولی اگر بخواهیم جنین ها را برای مدت طولانی نگهداری کنیم بایستی حتماً آنها را منجمد کرده و محافظت نمائیم مثل روش AL که اسپرم گاو نر اصیل را به صورت منجمد نگهداری می کنند . ولی جنین ها در برابر عمل انجماد سازی و سپس ذوب کردن یخ شان جهت مصرف بسیار حساس تر از اسپرم می باشند .
  هر جنین اغلب در یک استرا 7به حجم 25% سی سی نگهداری می شود . ماده محافظت جنین ها ، گلیسرول و اتیلن گلیسرول می باشد که اخیراً استفاده از اتیلن گلیسرول نتایج بهتری را نشان داده است . سپس توسط دستگاه های اتوماتیک دمای استراها را به دمای ازت مایع (196- درجه سانتی گراد ) می رسانند. برای ذوب کردن یخ جنین های منجمد شده نیز جهت مصرف برای انتقال به گاوهای گیرنده با قرار دادن استرا در حمام آب گرم با دمای 37 درجه سانتی گراد یخ ذوب شده و جنین ها برای انتقال آماده می شوند . وقتی از جنین های منجمد شده ای که بعد ها ذوب می شوند برای انجام عمل ETاستفاده شود میزان آبستنی نسبت به زمانی که از جنین تازه استفاده می شود ٬ 10 درصد کم می گردد .
  روش های انجام عمل ET :
  در روش جراحی قدیمی ، ماده گاوها را تحت بی حسی عمومی قرار داده ، به پشت خوابانیده و شکافی بین پستان و ناف گاو ایجاد کرده رحم را جلوکشیده ، و عمل جمع آوری یا انتقال جنین صورت می گیرد ولی در روش جراحی جدید ، بی حسی موضعی صورت گرفته و در پهلوی گاو شکاف ایجاد کرده و رحم را جلوکشیده و با پیپت نازک مثل پیپت در عمل AL ، جنین ها را از شاخ رحم جمع آوری یا انتقال می دهند .
  هدف از انجام عمل ET :
  1- افزایش تعداد نتاج از گاوهای ماده با صفات ژنتیکی برتر (بدین شکل که با انجام عمل ET می توانیم تعداد گوساله های گرفته شده از یک گاو اصیل و با ارزش را تا چندین برابر افزایش دهیم .)
  2- سهولت در امر صادرات و واردات (همچنانکه در عمل AL )که در آن به جای نقل و انتقال گاو نر اصیل اسپرم منجمد گاو نر اصیل بین کشورها مبادله می شود . در عمل ET نیز به جای نقل و انتقال گاو ماده اصیل ، جنین منجمد شده آن بین کشورها مبادله می شود.
  3- انجام عمل دو قلو زایی در ماده گاوها (هر چند ممکن است 15-12 درصد نتاج فری مارتین باشند .)
  4- کنترل بیماری هم در دهنده ها وهم در گیرنده ها و هم در جنین های حاصله .
  5- نگهداری جنین های بدست آمده از گاوهای دهنده جنین به مدت طولانی به خاطر قابلیت انجماد جنین ها.


  خدایا....
  خودت کمکم کن...

  [فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند. ]

صفحه 9 از 16 نخستنخست ... 7891011 ... آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
طراحی توسط: مرجع حرفه ای ویبولتین
انجمن دانشجویان ایران در یک سال اخیر به وضعیت مقاله در ایران کمک شایانی کرده است.این انجمن هم اکنون به مرجع مقاله در ایران تبدیل شده است. از بودن در جمع صمیمی دانشجویان ایرانی لذت ببرید.
ارتباط با ما در مورد انجمن ارتباط با در مورد مارکت ورود به مدیریت انجمن ایمیل مدیریت انجمن : irdoc.net@gmail.com
تلفن همراه: 0933333333
تلفن ثابت: 00000000-0511

آیدی یاهو:
انتخاب كاربر برتر ماه انجمن دانشجويان ايران