انتقادات و پیشنهادات سوالات و مشکلات کاربران مكاتبه با گروه مديريت
انجمن پايان نامه ها بخش درخواست مقاله مجله الكترونيكي انجمن
بهترين كاربران هفته (به زودي) بهترين مديران هفته ( به زودي) جايزه ويژه ماه (به زودي)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 31

Thread: بیما ری های مشترک بین انسان و دام

 1. #1
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati

  Clipboard Paper 512x512 بیما ری های مشترک بین انسان و دام

  تب کنگو  تب خونريزي دهنده ويروسي كريمه كنگو (CCHF ) يك بيماري خونريزي دهنده تب دار اد است كه بوسيله كنه منتقل مي شود و در آسيا ، اروپا و افريقا وجود دارد . مرگ و مير بالا دارد و همه گيريهاي داخل بيمارستان آن نيز شايع هستند.

  با وجودي كه بيماري مخصوص يوانات است ولي موارد تك گير و همه گيري هاي ناگهاني اين بيماري در انسانها نيز اتفاق مي افتد .
  بيماري توسط جرجاني پزشك و دانشمند معروف ايراني در كتاب گنجينه خوارزمشاه ( دود سال ۱۱۱۰ ميلادي ) بعنوان اولين سند مكتوب كه به زبان فارسي نوشته شده بتفضيل توصيف شده است . در اين كتاب شر يك بيماري خونريزي دهنده در تاجيكستان فعلي آمده است ، علائم بيماري شامل خون در ادرار ، خونريزي از مقعد ، استفراغ خوني ، خلط خوني ، خونريزي در فره شكم و خونريزي از لثه ها بوده و ذكر شده است كه بند پاي كوچكي اتمالاً شپش يا كنه ناقل بيماري مي باشد كه بطور طبيعي انگل برخي پرندگان است .
  اولين مورد توصيف شده بيماري در منطقه كريمه در سال ۱۹۴۲ يعني دو سال قبل از اپيدمي كريمه رخ داده است . در سال ۱۹۴۴ در خلال جنگ جهاني دوم بيماري در شبه جزيره كريمه شايع و باعث مرگ بيش از ۲۰۰ نفر از روستائيان و سربازان گرديد .
  بيماري و خصوصيات باليني و نوه ابتلا افراد ، براي نخستين بار توسط شوماكوف روسي تشري گرديد . در سال ۱۹۴۶ ، ۷ مورد كه ۵ مورد آن از طريق انتقال در بيمارستان بوده است در تركمنستان گزارش شده است . در سال ۱۹۵۶ بيماري در منطقه كنگو ( زئير ) شايع گرديد و ويروس عامل بيماري از افراد مبتلا جدا سازي شد و بعنوان ويروس كنگو نامگذاري گرديد . در سال ۱۹۶۹ مشخص شد كه عامل ايجاد كننده تب خونريزي دهنده كريمه مشابه عامل بيماري است كه در سال ۱۹۵۶ در كنگو شناخته شده است و با ادغام نام دو مل يك نام واد كريمه كنگو براي بيماري ويروسي بدست آمد .
  از زمان شناخت بيماري در سال ۱۹۴۴ ميلادي تاكنون موارد مختلف بيماري در كشورهاي زير گزارش شده است :
  قاره آفريقا : كشورهاي سنگال ، نيجريه ، كنيا ، تانزانيا ، اتيوپي ، زئير ، اوگاندا
  اروپاي شرقي : بلغارستان ، يوگسلاوي ، مجارستان ، يونان ، تركيه
  شوروي سابق : روستف ، استاورپول ، داغستان ، ارمنستان ، تركمنستان ، ازبكستان ، قرقيزستان ، اكراين
  آسيــــــا : عراق ( از سال۱۹۷۹ تا سال ۱۹۹۶ دود ۵۵ - ۲۵ نفر در نواي مختلف عراق به CCHF مبتلا شده اند) ، پاكستان ( موارد بيماري اولين بار در سال ۱۹۷۰ در چندين ايالت پاكستان شايع گرديد . در سال ۱۹۷۶ بدنبال بروز بيماري در يك نفر دامدار و انجام عمل جراي بر روي آن ، جرا و يكنفر از پرستاران پس از ابتلاء به بيماري فوت شدند و متخصص بيهوشي و كمك جرا بعد از ابتلاء به بيماري و بروز علائم بيماري ، بهبودي يافته اند ).
  در سال ۱۹۹۸ يك همه گيري ديگر در پاكستان اتفاق افتاد كه ۲ نفر از ۴ نفر مبتلا جان باختند.
  هندوستان ( در بررسي هاي اپيدميولوژيكي در سال ۱۹۷۳ ، انتشار وسيع آلودگي در ايالتهاي جنوبي هندوستان گزارش شده است )
  افغانستان ( در سال ۱۹۹۸ مواردي از تب خونريزي دهنده ويروسي كريمه كنگو با ابتلا ۱۹ نفر و مرگ ۱۲ نفر گزارش شده است ، همچنين در سال ۲۰۰۰ ، ۲۵ مورد بيماري همراه با مرگ ۱۵ نفر نيز گزارش شده است ) .
  ايـــران : براي اولين بار شوماكوف و همكاران در سال ۱۹۷۰ ضور CCHF در ايران را ثابت كرده و آنتي بادي CCHF را در سرم ۴۵ گوسفند كه از تهران به مسكو فرستاده شده بود شناسايي كرد .
  سعيدي و همكاران در سال ۱۹۷۵ ، آنتي بادي بر عليه ويروس CCHF را در ۴۸ نفر از ۳۵۱ نفر (۱۳%) در مناطق درياي خزر و آذربايجان شرقي جدا كرد .
  از سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸) موارد مظنون و قطعي بيماري در ايران گزارش گرديد كه گزارش مفصل آن در گزارش وضعيت اپيدميولوژيكي بيماري CCHF در ايران درسال ۷۸ - ۷۹ و۱۳۸۰ ، آمده است .
  عامل بيماري :
  عامل بيماري براي نخستين بار از خون افراد بيمار در مرله بروز تب و همچنين از كنه بالغ Hyalomma Marginatum جدا شد و با توجه به قابليت ***** پذيري بعنوان يك نوع ويروس توصيف گرديد .
  ويــــــروسCCHF ازگروهArboviruses خانواده Bunyaviridae جنسNairovirus طبقه بندي مي شود. همچنين در گروه Viruses Arthropod – borne ( ويروسهايي كه توسط بندپايان منتقل مي شود) قرار دارد .
  راه انتقال بيماري :
  ويروس CCHF اصولا“ در طبيعت بوسيله كنه هاي سخت گونه Hyalomma منتقل مي شود، ولي بوسيله گونه هاي Rhipicephalus ،Boophilus و Amblyomma نيز منتقل مي گردد.ويروس CCHFتوانائي انتقال ازطريق تخم(Transovarion transmission)ونيزانتقال درمرال مختلف بلوغ كنه(Transstadial surviral) را دارد .
  مهمترين راه آلودگي كنه ، خونخواري كنه Hyalomma نابالغ از مهره داران كوچك مي باشد يك بار آلودگي موجب مي شود كنه در تمام طول مرال تكامل آلوده باقي بماند و كنه بالغ ممكن است عفونت را به مهره داران بزرگ مثل دامها منتقل كند ، ويروس يا آنتي بادي آن ، در كنه Hyalomma در مناطق وسيع دنيا پيدا شده است و عفونت در انسان پس از گزش كنه آلوده يا له كردن آن روي پوست نيز ايجاد مي شود.
  بيماري بوسيله خرگوش صرائي ، جوجه تيغي ، گوسفند و گاو به نقاط مختلف توسعه مي يابد. در جنوب افريقا آنتي بادي بر عليه ويروس CCHF از سرم زرافه ، كرگدن ، گاو كوهي (eland) ، بوفالو ، گورخر و سگها جدا شده است . تعداد زيادي از پرندگان به عفونت مقاوم هستند اما شتر مرغ ساس است .
  ويـــرمي در يوانات نشخوار كننده اهلي مثل گاو ، گوسفند و بز به مدت يك هفته پس از آلودگي باقي مي ماند .
  بيماري در يوانات اهلي هيچگونه علائم مشخصي ندارد و خطر انتقال بيماري در انسان در طي ذب يوان آلوده و يا يك دوره كوتاه پس از ذب يوان آلوده وجود دارد (بدنبال تماس با پوست يا لاشه يوان ) .
  همچنين تماس با خون و بافت بيماران بخصوص در مرله خونريزي يا انجام هر گونه اعمالي كه منجر به تماس انسان با خون آنها گردد باعث انتقال بيماري مي شود . بيمار در طي مدتي كه در بيمارستان بستري است بشدت براي ديگران آلوده كننده است ، عفونتهاي بيمارستاني بعد از آلودگي با خون و يا ترشات بيماران شايع مي باشند .
  علائم باليني :
  علائم باليني چهار مرله دارد :
  ۱- دوره كمون : بستگي به راه ورود ويروس دارد . پس از گزش كنه ، دوره كمون معمولا” يك تا سه روز است و داكثر به ۹ روز مي رسد . دوره كمون بدنبال تماس با بافتها يا خون آلوده معمولا” پنج تا شش روز است و داكثر زمان ثابت شده ۱۳ روز بوده است .
  ۲- قبل از خونريزي : شروع علائم ناگهاني دود ۱ تا ۷ روز طول مي كشد ( متوسط ۳ روز ) ، بيمار دچار سردرد شديد ، تب ، لرز، درد عضلاني (بخصوص در پشت و پاهها ) ، گيجي ، درد و سفتي گردن ، دردچشم ، ترس از نور (ساسيت به نور) مي گردد . ممكن است الت تهوع ، استفراغ بدون ارتباط با غذا خوردن و گلودرد و اتقان ملتمه در اوايل بيماري وجود داشته باشد كه گاهي با اسهال و درد شكم و كاهش اشتها همراه مي شود . تب معمولاً بين ۳ تا ۱۶ روز طول مي كشد. تورم و قرمزي صورت ، گردن و قفسه سينه ، پرخوني خفيف لق و ضايعات نقطه اي در كام نرم و سخت شايع هستند. تغييرات قلبي عروقي شامل كاهش ضربان قلب و كاهش فشارخون مشاهده مي شود . لكوپني، ترمبوسيتوپني و بخصوص ترمبوسيتوپني شديد نيز در اين مرله معمولا“ مشاهده مي گردد .
  ۳- مرله خونريزي دهنده : مرله كوتاهي است كه به سرعت ايجاد مي شود و معمولاً در روز ۳ تا ۵ بيماري شروع مي شود و ۱ تا ۱۰ روز ( بطور متوسط ۴ روز ) طول مي كشد . خونريزي در مخاطها و پتشي در پوست بخصوص در قسمت بالاي بدن و در طول خط زيربغلي و زير پستان در خانمها ديده مي شود و در ملهاي تزريق و تت فشار(مل بستن تورنيكه و غيره) ممكن است ايجاد شود . بدنبال پتشي ممكن است هماتوم در همان ملها و ساير پديده هاي خونريزي دهنده مثل ملنا ، هماتوري و خونريزي از بيني ، لثه و خونريزي از رم ايجاد شود و گاهي خلط خوني ، خونريزي در ملتمه و گوشها نيز ديده مي شود .
  برخي موارد خونريزي از بيني ، استفراغ خوني، ملنا و خونريزي رم آنقدر شديد است كه بيمار نياز به تزريق خون دارد.در برخي از بيماران فقط پتشي ظاهر مي شود(دود ۱۵%). مشكلات دستگاه تنفسي بدليل پنوموني خونريزي دهنده در دود ۱۰% بيماران ايجاد مي شود . بدليل درگيري سيستم رتيكولوآندوتليال با ويروس ، ابتلاء وسيع سلولهاي كبدي شايع است كه موجب هپاتيت ايكتريك مي گردد . كبد و طال در يك سوم بيماران بزرگ مي شود . ( معمولاً بين روزهاي ۶ تا ۱۴ بيماري . آزمايشات اعمال كبدي (تستهاي كبدي ) غيرطبيعي هستند ، بخصوص aspartate aminotransferase و اغلب در مرله پاياني بيماري سط بيلي روبين سرم بالا مي رود .
  بيماراني كه سرنوشتشان به مرگ منتهي مي شود معمولا” علائم آنها بطور سريع تي در روزهاي اول بيماري تغيير مي كند و همچنين ل*****يتوز بيشتر از لكوپني وجود دارد . ترمبوسيتوپني در مرال اوليه بيماري نشان دهنده پيش آگهي بدي مي باشد . مرگ بدليل از دست دادن خون ، خونريزي مغزي ، كمبود مايعات بدليل اسهال ، يا ادم ريوي ممكن است ايجاد شود . در اتوپسي بيماران فوت شده ، معمولاً خونريزي به شدت هاي مختلف در همه اعضاء و بافتها و داخل معده و روده ها ديده مي شود .
  ۴- دوره نقاهت : بيماران از روز دهم وقتي ضايعات پوستي كم رنگ مي شود ، بتدريج بهبودي پيدا مي كنند. اغلب بيماران در هفته هاي سوم تا ششم بعد از شروع بيماري وقتي شاخصهاي خوني و آزمايش ادرار طبيعي شد از بيمـــارستان مرخص مي شوند . مشخصه دوره نقاهت طولاني بودن آن به همراه ضعف (Asthenia) مي باشد كه ممكن است براي يك مــاه يا بيشتر باقي بماند. گاهي موها كامل مي ريزد ( كه پس از ۴ تا ۵ ماه ترميم مي شود ) بهبودي معمولا” بدون عارضه است ، اگر چه التهاب رشته هاي عصبي (نوريت) يك يا چند عصب ممكن است براي چندين ماه باقي بماند .
  تشخيص آزمايشگاهي :
  تشخيص موارد مشكوك CCHF در آزمايشگاه با مراقبت بيولوژيك بالا و تجهيزات اختصاصي انجام مي گيرد . ويروس CCHF را به راتي مي توان از خون بيماران در مرله اد (درطي ۸ روز اول بيماري ) در ميط كشت سلول يا موشهاي شيرخوار جدا نمود .
  در دود روز ششم ممكن است بتوان آنتـي بادي IgG و IgM را در سرم با روش ELISA جدا كرد . اندازه گيري آنتي بادي بوسيله روشهاي مختلف در طي ۵ تا ۱۴ روز از شروع بيماري و در طي بهبود باليني امكان پذير است . IgM تا چهار ماه قابل اندازه گيري است ، پس از آن IgG كاهش پيدا مي كند اما تا پنج سال مي توان آنرا اندازه گيري نمود .
  ممكن است آنتي بادي در بيماران (منجر به مرگ) قابل اندازه گيري نباشد ، در اين موارد و در روزهاي اوليه بيماري تشخيص بوسيله جدا كردن ويروس در خون يا نمونه هاي بافتي انجام مي گيرد . با بكاربردن روش ايمنوفلورسانس يا ELISA ، گاهي در نمونه هاي بافتي آنتي ژن ويروس را مي توان جدا كرد. اخيرا“ PCR يك روش مولكولي براي جداسازي ژنوم ويروس بطور موفق در تشخيص بكار برده شده است .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 2. # ADS
  Circuit advertisement
  Join Date
  Always
  Location
  Advertising world
  Posts
  Many   

 3. #21
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  باید چه کار کنم اگر سگ مله کودکم را گاز بگیرد ؟

  هاری بیماری شایع فقط در سگ نیست ،گربه ها ودام را نیز شامل می شود .در ایالات متده آمریکا به دلیل اینکه اکثر یوانات خانگی بر علیه بیماری هاری واکسینه شده اند.با این ال شما باید مراقبتهای پزشکی را برای هر گزش یوان دریافت کنید .و تما به پزشک مراجعه نمایید . اگر یوان خانگی که ظاهرا سالم می باشد .فرزند شما را مورد گاز گرفتگی قرار داد ، می بایست آن را به مدت 10 روز قرنطینه نمود و مورد مشاهده قرار داد ،همچنین درمان ضد هاری ویا واکسن نیز برای فرزند شما لازم است .اگر یوان خانگی علایم مشکوک نشان داد ، باید برای ارزیابی بیماری با یک دامپزشک مشورت نمود. پزشک شما ممکن است بتواند به شما مشاوره مشخص تر برای وضعیت فرزند تان بدهد.

  اگر بیماری هاری در سگ و گربه ایالات متده کنترل 100% می شود ، پس وجود چه چیز نگران کننده است ؟

  متاسفانه میزبان بیماری هاری از یوانات اهلی به وشی تغییر کرده است .قبل از سال 1960 اکثر موارد بیماری هاری در ایالات متده گزش یا درگیری با یوانات اهلی ، بوده است.اما در ال اضر بیش از 90% از موارد گزارش شده به مراکز کنترل وپشگیری از بیماری در یات وش اتفاق می افتد.

  چه یوانی معمولا به بیماری هاری مبتلا می شود ؟

  92% از موارد گزارش شده از بیماری هاری در سال 2006 در رابطه با یوانات وشی می باشد. در اغلب گونه های یات وش هاری گزارش شده است .

  Raccoons در7 /37% موارد بیشترین موارد ابتلا به هاری را به خود اختصاص می دهد. وپس از آن، روباه 2/6 %، 21/5% skunks، 24/4 bats ، و دیگر یوانات وشی 6/0 %.. در الی که بیماری هاری در خرگوش ،سنجاب ها معمولا یافت نمی شود و جوندگان ، هرگونه پستاندار می تواند به بیماری هاری مبتلا شوند .ویا میزبان آن باشند . در یک سفر کمپینگ ما هنگام بیدار شدن متوجه یک خفاش در چادر شدیم .


  آیا در خصوص ابتلا به بیماری هاری جای نگرانی وجود دارد ؟

  بله از آنجا که bats واجد دندانها و پنجه کوچک می باشد .این امکان وجوددارد که شخص را گاز گرفته باشد.اما متوجه گاز گرفتگی نشده است ،بنابراین اگر شما خفاش bats را هنگام بیدار شدن از خواب در چادر یا اتاق مشاهده کردید ، شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید .این امر همچنین اگر خفاش در اتاق همراه کودک ویا فرد دچار اختلال روانی ویا مست یافت شود ، باید به پزشک مراجعه نمود .

  برای اثبات بیماری هاری در خفاش در صورت امکان آزمایش خواهد شد .افراد درتماس با یوان ویا مامور کنترل فاظت از یات وش ، در معرض و ابتلا به این بیماری قرار دارند .


  اگر یک خفاش در خانه پیدا کردم باید چه بکنم ؟

  اگر شما دراتاق،عضوی از خانواده ویا یوانات خانگی داشته اید ،اتمالا توسط خفاش گاز گرفته شده است ،پنجره منصر به اتاق خفاش را باز بگذارید ودررا ببندید و خارج شوید . اگر خفاش اتاق را تر ک نمی کند ، با کمک مامور کنترل یوانات برای گرفتن خفاش اقدام نمایید .خفاش به اتمال زیاد به بیماری هاری مبتلا و ناقل این بیمار ی می باشد .بنابراین هرگز خفاش را نگیرید وبه آن نزدیک نشوید .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 4. #22
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  راکون ، مرا گاز گرفته است چه باید بکنم ؟

  اگر هر یوانی شما را گاز گرفته باشد و موجب خراشیدگی شود .

  1- تمیز کردن منطقه بلافاصله با آب و صابون به مدت داقل 5 دقیقه .

  2- در اسرع وقت،به بهداشت رفه ای مراجعه کنید.(ایده آل در عرض 24-48 ساعت)

  3- اطلاع به دولت های ملی تان ویا وزارت بهداشت و درمان


  چگونه می توان بیماری هاری را تشخیص داد ؟

  هاری ممکن است بسیار مشکل تشخیص داده شود .با استفاده از آزمونهای آزمایشگاهی می توانند ویروس های هاری را در بزاق ، پوست ویا بافت مغز یک بیمار پیدا نمود. متاسفانه این ممکن نیست. مگردر اواخر این بیماری، در زمانی که برای درمان بیش از د دیر است ، به اتمال زیاد تشخیص بر اساس اطلاعات مربوط به یک تماس با یک یوان به طور بالقوه آلوده و اتمال بیماری هاری در گونه های خاص از یوانات که درموقعیت جغرافیایی مشخصی قرار دارند،صورت میگیرد. بدیهی است که برای تست و تشخیص رات تر است،که یوان درگیر در دسترس باشد .


  درمان post exposure شامل ؟

  در ایلات متده درمان post exposure متشکل از یک دوز گلوبولین ایمنی (مصول خون اوی ویروس هاری به آنتی بادی ) و واکسیناسیون .

  خبر خوب این است که اگر درمان post exposure به درستی ودر زمان آن انجام گیرد 100% موثر، در پیشگیری از بیماری هاری می باشد .


  بیماری هاری می تواند از فرد به فرد دیگری انتقال یابد ؟

  این عمل فقط در تعداد کمی از موارد پس از پیوند corneas (کبدوکلیه ها ) از فرد مبتلا رخ داده است . آلودگی به بیماری هاری از طریق گزش ویا قرار گرفتن در معرض یک دیگر، انتقال ،نمی یابد. وهیچ آزمایشگاه مورد تاییدی موارد بیماری هاری از این روش را تا کنون گزارش نکرده است .  روند بیماری مشترک هاری در ایالات متده است ؟

  هاری در همه ایالات به جز هاوایی گزارش شده است . در سال 2006 ، در 49 ایالت ، نایه کلمبیا ، پورتوریکو گزارش شده .

  در 100 سال گذشته تعداد مرگ ومیر انسان از بیماری هاری در ایالات متده را از 100 یا بیشتر در هر سال به طور متوسط 1-2 کاهش یافته است

  . این کاهش را مدیون دو موردذیل میدانند :

  1- کنترل بهبود یافته و واکسیناسیون یوانات خانگی و توسعه درمان

  2- واکسن موثر post exposure

  اگر چه مرگ ومیر انسان از بیماری هاری در ال اضر در ایالت متده بسیار نادر است ، هر ساله در دود 40000 نفر مورد واکسیناسون post exposure قرار گرفته ودر معرض بیماری هاری قرار دارند .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 5. #23
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  روند بیماری مشترک هاری در دنیا چگونه است ؟

  ویروس هاری می تواند در همه جا بجز جزایر کارائی ، انگلستان ، ایرلند، ژاپن تایوان ، اسپانیا و پرتقال دیده شود .ودر ایالات متده غرب اروپا ، کانادا و نقاطی از امریکای لاتین دیده شده است ، بیماری هاری از سگ های داخلی تقریبا ذف شده است ، اما هنوز هم در جمعیت یات وش ، فعال است .

  هاری یک مشکل بزرگ در آسیا ، آفریقا ، و آمریکای مرکزی و جنوبی است .هر مورد از بیماری هاری در مورد کشته شدن بیش از 50000 نفر ومیلیونها راس دام دخیل است . قرار گرفتن در معرض سگ هار علت بیش از 90% از موارد بیماری هاری انسانی وبیش از 99% از مرگ ومیر انسانها به موجب بیماری هاری در سراسر جهان می باشد. گرچه باانجام واکسیناسیون سگ و ذف strays نشان داده شده است. به طور موثری میتوان موجب عدم بیماری هاری انسانی شد، هزینه های این برنامه کنترلی بسیار بالا و برای کشورهای در ال توسعه ، مرقون به صرفه نمی باشد، در ایالات متده ، سالانه هزینه برآورد شده برای پیشگیری از بیماری هاری (واکسیناسیون سگ در درجه اول ) بیش از 300 میلیون دلار است .


  چگونه میتوان به پیشگیری بیماری هاری در یوان خانگی خودم کمک کنم ؟

  1- واکسیناسیون یوانات خانگی شما (سگ و گربه ) ferrets ودام (گوسفند ،گاو، اسب ها ) را در برابر بیماری هاری.

  2- اجازه ندهید که یوانات خانگی خود، بدون سرپرست و سرگردان باشند.با عقیم کردن یوانات خانگی خود ویا خنثی نمودن آنها ،کمتر اتمال دارد تا خانه را ترک و تبدیل به ولگرد شوند .

  3- کنترل یوانات خانگی از تماس با یوانات ولگرد ویا یوانات بیمار .

  4- عدم لمس یوانات ناآشنا ، خانگی یا وشی .

  5- Don’t touch dead animals به یوانات مرده دست نزنید ،آموختن به کودکان خود .

  6- مسدود کردن دهانه های ورودی خانه خود (سرداب ، ایوان ، اطاق کوچک زیر شیروانی ویا دهانه دودکش ) برای جلوگیری از ورود یوانات وشی از مل های ورودی


  7- اگر شما توسط یوانی مورد گزش قرار گرفتید ،شستشوی زخم با آب صابون به مدت داقل 5 دقیقه و سپسseek medical care به دنبال مراقبتهای پزشکی .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 6. #24
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  نقش باکتریهای استافیلوکوک در ایجاد بیماریهای انسان و دام


  مقدمه :

  همانگونه که در مقاله مربوط به ورم پستان مطر گردید عوامل متعددی در بروز بیماری ورم پستان نقش دارند. یک دسته از این عوامل میکربها می باشند که نقش عمده ای در بروز بیماری ورم پستان ایفا می کنند .

  میکرب استافیلوکوک اورئوس و کواگولاز نگاتیو استافیلوکوک ( CNS ) از جمله میکربهائی می باشند که در بروز بیماری ورم پستان نقش دارند .

  در ادامه بث تلاش می شود اطلاعات کاملی از میکربهای خانواده استافیلوکوک به خصوص استافیلوکوک اورئوس و کو اگولاز نگا تیو استا فیلوکوک ارائه گردد در این بث خواص مورفولوژی 0 راههای مقابله با این میکرب و داروهای مناسب جهت استفاده و درمان این میکربها شر داده خواهد شد .


  مورفولوژی استافیلوکوک ها :

  استافیلوکوکوس(به انگلیسی: Staphylococcus) (در زبان یونانی به معنای خوشه انگور میباشد) به طور عام نام گروهی از باکتریها است که در زیر میکروسکوپ به صورت گرد (کوکسی) بوده و کنار همدیگر و به شکل خوشه انگور قرار گرفتهاند.  استافیلوکوک ها میکربهای بی هوازی اختیاری – گرم مثبت – کاتالاز مثبت – هستند همچنین از اجزاء اصلی و طبیعی فلور پوست و بینی هستند .

  استافیلوکوکها سی و سه زیرگونه دارند. آنها اکثرا بی خطرند و به صورت طبیعی روی پوست اکثر افراد وجود دارند و در خاک نیز زندگی میکنند اما گونههای بیماریزا نیز در بین استافیلوکوکها وجود دارند که میتوانند مسمومیت غذایی و استفراغ ایجاد کنند و یا گاهی عفونتهای خطرناک منجر به مرگ، همچون ذاتالریه بدهند.

  از شایعترین زیر گونههای استافیلوکوک میتوان گونه بیماریزای استافیلوکوکوس اورئوس(به انگلیسی: Staphylococcus aureus) و گونه استافیلوکوکوس اپیدرمیدس(به انگلیسی: Staphylococcus epidermidis) را نام برد.

  گاهی اوقات عفونتهای استافیلوکوکی بهویژه انواعی که در بیماران بستری در بیمارستان رخ میدهند به اکثر آنتی بیوتیکهای موجود مقاوم هستند و بسیار خطرناک میشوند که به این نوع از استافیلوکوکها MRSA میگویند.  استافیلوکوکها :  میکربهای استافیلوکوک علت عمده و شایع بسیاری از بیماریها در یوانات هستند . بیشترین استافیلوکوک های بیماریزا استافیلو کوک اورئوس و کواگولاز نگاتیو استافیلوکوک ( CNS ) هستند که یکی از علت های شایع بیماری ورم پستان در گاو می باشد .

  استافیلوکوک اینتر مدیوس عفونت گوش خارجی و عفونت های رم در سگ را ایجاد می کند همچنین استافیلوکوک هایکوس ترشات و عفونت های جلدی را در خوک ایجاد می کند .

  در علم دامپزشکی مهمترین دارو بر علیه میکربها پنی سلین می باشد و میکربها نیز زاتا به این میکرب ساس می باشند ولی در مقابل مقاومت میکرب استافیلوکوک نسبت به پنی سلین پائین می باشد که علت آن را می توان در وجود ژن بلاژ جستجو کرد در الی که کدهای تولیدی از لاکتامازها می باشد .

  در بررسی فوق مطالعه ای صورت گرفت و هدفش این بود که مطالعات دیگری در مرال اجرا و ارزیابی اقتصادی مرال دیگر، برای تعیین تولید لاکتاماز یا لاکتاماز ژن در استافیلوکوک ها صورت بگیرد .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 7. #25
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  در مطالعه صورت گرفته تعداد 175 مورد نمونه های استافیلوکوکی بررسی گردید که شامل موارد زیر بود :

  95 مورد استافیلوکوک اورئوس

  50 مورد استافیلوکوک اینتر مدیوس

  30 مورد کواگولاز نگاتیو استافیلوکوک ( cns )

  استافیلوکوک اورئوس و کواگولاز نگاتیو استافیلوکوک (cns) از نمونه های ورم پستان در گاو جدا شدند.

  کواگولاز نگاتیو استافیلوکوک (cns ) هائی که مورد استفاده قرار گرفتند عبارت بودند از :

  8 مورد استافیلوکوک اپیدرمیس – 5 مورد استافیلوکوک زایلوس – 4 مورد استافیلوکوک کروموژن – 3 مورد استافیلوکوک کنی – 3 مورد استافیلوکوک همو لیتیکوس – 2 مورد استافیلوکوک هایکوس – 2 مورد استافیلوکوک ساپروفیتیکوس – 2 مورد استافیلوکوک سیمولانس – و یک مورد استافیلوکوک وارنری

  در مطالعه فوق مشخص شد که ژن بلاز و لاکتاماز لازم و ملزوم همدیگرند .  استافیلوکوک ها اورئوس :  استافیلوکوک اورئوس ها عامل مهم انواع عفونت های چرکی و سمی در انسان می باشند .

  بیشترین بیماریهایی که توسط این میکربها ایجاد می شوند عبارتند از : نومونیا ، ورم پستان ، عفونت های مجرای ادرار و التهاب جدار عروق ، مننژیت همچنین بیماریبهای عمیق و ریشه داری مانند التهاب مغز استخوان ، التهاب اندوکارد قلب و...

  یکی از علل اصلی بروز عفونت های موجود در بیمارستان ها بعد از عمل جرای استا فیلو کوک اورئوس ها می باشد که تولید توکسین نموده و گاهی با شوک همراه می باشد .

  از دیگر مواردی که توسط استافیلوکوک ها ایجاد می شود مسمومیت های غذائی است که در اثر تماس یا بلع غذای آلوده ، انسان مبتلا می شود ، این میکرب پس از بلع غذا علائمی همچون اسهال ، استفراغ ، تهوع و درد های شکم را ایجاد می کند .

  ممکن است mrsaبرای مدت زمان طولانی داخل بیمارستان قرار گرفته سپس ضعیف تر شده و پس از راه یافتن به بیرون بیمارستان ca- mrsaایجاد کرده و ارگانیسم مشابه خود را ایجاد کند .

  در ال اضر بیشترین عفونت های استا فیلوکوکی در er یا کلینیک ها دیده می شود . که مواد سمی از خود ترش می کنند .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 8. #26
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  استافیلوکوک اورئوس فاکتورهای متعدد و سمی زیادی را در بدن ایجاد میکنند که عبارتند از :

  1 - پروتئین های سطی که با عث مشود میکرب در بافت های بدن میزبان کلونیزه شود .

  2 - فاکتورهائی که باعث گسترش ونفوذ میکرب در بافت های بدن می شود(لکو سید ین ، کینازها ، هیا لورو نیداز ها )

  3 - فاکتور های سطی که از فاگوسیتوز میکربها جلو گیری می کند( کپسول و پروتئین a )

  4- مواد بیوشیمیائی تولید می کند که عمر میکرب پس از مرگ را افزایش میدهد( کارتنوئید و کاتالاز).

  5- اشکال مختلف ایمونو لوژیک ( پروتئین a، کواگولاز، فاکتورهای انعقادی )

  6 – سموم زیان آور غشاء که پوسته سلولهای یو کاریوت را ااطه می کند .

  7 – اگزو توکسین های زیانبار و مضر برای بافت های میزبان که به طرق مختلف علا ئم بیماری راظاهر میکنند ( sea- g ، tsst ، (etو در نهایت باعث میشود که در بدن نسبت به این میکربها مقاومت ایجاد شود .

  عفونت هائی با عامل استافیلوکوک در انسان به طور مکرر ایجاد می شود گاهی اوقات ممکن است توسط سیستم دفاعی بدن درگیر شده ودر بعضی قسمت ها لکولایز شود.

  بعضی از اینها در فولیکول موکلونیزه می شوند وگاهی اوقات ممکن است پاره شده و زخم و جرات ایجاد می کنند . هنگام ورود اجسام خارجی به بدن مثل بخیه زدن میکرب استافیلوکوک به سهولت در آن مل تجمع می یابد و این عمل کنترل عفونت ها را مشکل می کند .

  از دیگر قسمت هائی که این میکرب ایجاد مشکل میکند سیستم تنفسی است و معمولا نومونیای ایجاد شده با عامل استافیلو کوک پیچیده تر از آنفلو انزا هستند .

  به دنبال تجمع و لکولایز میکرب در بدن میز بان در مل ورود میکرب التهاب ایجاد می شود .و به دنبال این الت در مل التهاب دما افزایش یافته و مل گرم می شود نهایتا تورم و آماس ایجاد شده و توده انبوهی از چرک و فساد ایجاد می شود ، بافت دچار نکروز شده و یک توده فیبرینی شکل در مل ایجاد می شود .که این الت با وجود جوش ها و دمل های چرکی مشخص می گردد.

  عفونت های مهم و خطر ناکی مانند ایمپتیگو و فرونکل ها ممکن است در پوست رخ دهد .

  چنانچه عفونت میکربها در استخوان تجمع یابد و ایجاد عفونت نماید التهاب استخوان ایجاد شده

  ( استئو میلیت ) و در نهایت عفونت های شدید استافیلوکوکی زمانی رخ می دهد که میکرب به جریان خون نفوذ کرده و به سرعت سپتی سمی ایجاد می کند .

  باکتریها ممکن است به قسمتهای داخلی دیگر نفوذ کرده و علائمی همچون زخم های جلدی را ایجاد نمایند که این زخم ها ممکن است در شش ها ، کلیه ، قلب ، ماهیچه های اسکلتی و مننژ مشاهده شود.

  استافیلوکوکوس اپیدرمیس :

  استافیلوکوک اپیدرمیس یکی از علل عفونت های فرصت طلب بعد از استافیلوکوک اورئوس می باشد و در ال اضر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است .

  این میکرب میانجی عفونت های لق و بینی است و جزء اصلی فلور پوست بوده که با کشت میکربی وضعیت این آلودگی مشخص می شود ..

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 9. #27
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس :  این ارگانیسم عامل مهم عفونت های مجاری ادراری می باشد . همچنین کواگولاز منفی و علائم کلینیکی آن شبیه استافیلوکوک اپیدرمیس می باشد .  آنتی بیوتیک درمانی :  استافیلوکوک ها اعم از هر دو نوع کواگولاز مثبت و گواگولاز منفی می توانند آنزیمی تولید کنند که اثر آنتی بیوتیک های بتا لاکتام را کاهش دهد . گاهی اوقات نیز پنی سیلین ها با پروتئین ها باند شده و اثر آنتی بیوتیک های بتا لاکتام را کاهش میدهد . بنا براین بهترین دارو بر علیه این دسته میکربها ، داروی وانکو مایسین می باشد .  تشخیص باکتریولوژی :  1 – بتا همو لیتیک در آگار خون گوسفند

  2 – مخمرهای رنگی

  3 – رنگدانه های طلائی ( اورئوس )

  4 – اغلب کواگولاز مثبت  بث :  استافیلوکوک اورئوس در بینی تعدادی از افراد با درصدهای متفاوت بدلیل شغل و مل کار و بیمار بودن تکثیر می یابد و با توجه به اینکه دود ۱۰ الی ۲۵ درصد از افراد جوامع مختلف دارای تکثیر استافیلوکوک اورئوس در بینی خود می باشند هشداری است بر این مطلب که برای فظ و کنترل بیمارستانها از آلودگی های میکروبی، کاهش عفونتهای بیمارستانی و کم شدن مشکلات بهداشتی و فظ سلامت کارکنان بیمارستانها و خانواده های آنها در یک برنامه و طر دقیق و عملی، کارکنان فوق، تت کنترل و معاینات پزشکی و بهداشتی بصورت مداوم قرار گیرند و همچنین مهمترین راه مبارزه و پیشگیری از انتقال عفونت شستن دستها قبل و بعد از انجام کار می باشد. نباید از یاد برد که با شستن دست ها می توان ۵ % عفونت های بیمارستانی را کاهش داد .

  اخیراً گرم منفی ها،به عنوان عامل اصلی ورم پستان مطر شده اند. (سفتیوفور هیدرو کلراید) ملول استریلی است که بیماری زایی آنها را می کاهد. عوامل بیماری زای گرم مثبت مانند استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوکوس آگالاکتیه به مدت طولانی است که در مرکز توجه عملیات مدیریتی دامداری های شیری آمریگا قرار دارند. با این وجود طی ۱۰ تا ۲۰ سال اخیر ،تغییری در عوامل بیماری زای ایجاد کنندۀ ورم پستان ایجاد شده است.

  ورم پستان بیماری نیست که دامداران آن را آسان بگیرند و چیزی نیست که با درمان های رایج از عهدۀ آن برآیند. ورم پستان یک بیماری پیچیده و پر هزینه است که هنوز هم برای دامدار ۲۰۰ دلار به ازای هر راس هزینه در بر دارد. کاهش تولید شیر،کاهش کیفیت شیر،هزینۀ کارگر اضافی،افزایش نرخ جایگزینی گاو،هزینۀ دامپزشک و هزینه های درمان همه اهمیت کنترل موثر بیماری را تقویت می کنند.

  تا کنون،بیشتر داروهای مبارزه با ورم پستان برای استرپ آگالاکتیه و استاف اورئوس ساخته می شد. اخیرا(سفتیوفور هیدرو کلراید) را که یک ملول استریل می باشد جهت ضد عفونی اماکن دامی مورد استفاده قرار می گیرد .

  «ارسکین» می گوید: وقتی دربارۀ ورم پستان بالینی بث می کنیم،باکتری های گرم منفی مورد توجه قرار می گیرند.،زیرا آنها ذاتاً نسبت به باکتری های گرم مثبت به درمان دارویی مقاوم تر هستند. به دلیل این مقاوم بودن ،باکتری های گرم منفی می توانند ورم پستان های شدیدتری ایجاد کنند که عاقبت به ذف و سقط می انجامد.

  بسیاری از باکتری های میطی به عنوان باکتری های گرم منفی دسته بندی می شوند. عوامل بیماری زای میطی به صورت معمول در مدفوع،مواد بستر،غذا ،گرد و غبار،خاک و آب یافت می شوند. «ارسکین» می گوید «کنترل عوامل بیماری زای میطی دشوار است. زیرا آنها همیشه در میط اطراف گاو ضور دارند. کلید کنترل این عوامل بیماری زا ،تمیز ،خشک و آسوده نگهداشتن گاو و همچنین پیروی از یک برنامه درمانی آنتی بیوتیکی است.

  هدف تمام برنامه های درمانی ورم پستان،درمان موفق گاو و بازگشت او به تولید داکثر است . ورم پستان بالینی مهمترین عامل برای استفاده از مواد ضد باکتری در گاوهای شیری است . مدود کردن علایم ورم پستان بالینی مثل لخته و شیر غیر طبیعی مهم است . اما ممکن است موقتی باشد. رسیدن به یک بهبود باکتریولوژیک به معنای جستجوی زود هنگام بیماری و تداوم درمان تا زمانی که عفونت به صورت تت بالینی بهبود یابد،می باشد. کنترل ورم پستان های تت بالینی مهم است،زیرا افزایش شمار سلول های بدنی ،موارد تکراری یا مزمن ورم پستان و انهدام بافت های پستان را به همراه دارد.

  وقتی دامدار بر آزمایش و مدیریت ورم پستان تمرکز نماید،می تواند موارد ورم پستان را زود تشخیص داده و درمان کند که به گاو کمک خواهد کرد سالم و سودمند باقی بماند.

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 10. #28
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  نتیجه :


  بیماری ورم پستان می تواند به طور غیر مستقیم از انسان به دام و از دام به انسان سرایت کند در صورتی که بسیاری از دامداران از مسئله فوق اطلاعی ندارند به طور مثال چنانچه ترشات خلطی آلوده به میکرب استافیلوکوک یک انسان در میط دامداری قرار بگیرد می تواند منبع غنی میکرب و شروع عفونت های استافیلوکوکی ورم پستان در دام خصوصا گاو باشد و یا این که شیر های آلوده به استافیلوکوک می تواند در صورت عدم پاستوریزاسیون بسیاری از عفونت ها و مشکلات خطر ساز همچون ذات الریه ، آرتریت و مواردی که در متن مقاله توضی داده شد را ایجاد نماید .

  بنا بر این بایستی همانگونه که دامداران با آلودگیهای فیزیکی شیر آشنا میگردند آموزشهای لازم در خصوص علل و ریشه آلودگیها نیز در اختیار آنها قرار گیرد تا با دید گاه روشن از سلامتی خود ، خانواده و جامعه مراقبت نمایند .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 11. #29
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  بیماری مشمشه(GLANDER)

  مشمشه یکی از بیماریهای باکتریائی مسری خطرناک است که اغلب سبب ابتلاء تک سمیها میگردد؛ بیماری بشدت کشنده بوده و از اهمیت بالائی در جمعیتهای اسب برخوردار است .این بیماری از جمله بیماریهای مهم مشترک بین انسان و دام میباشد.


  عامل بیماری :

  عا مل بیماری باکتری گرم منفی غیر مترک فاقد کپسول و غیر هاگزا بنام پزودومناس مالئی ( Pseudomonas mallei ) است که بعضاً در مراجع جدید به نام بورخولدریا مالئی ( Burkholderia mallei ) نیز نامیده شده است .

  اپیدمیولوژی :

  پزودومناس مالئی یک انگل اجباری بوده که بسهولت توسط نور ؛ رارت و ضد عفونی کننده های معمولی از بین میرود و بنظر نمیرسد در یک میط آلوده بیش از شش هفته باقی بماند . اسبها ؛ قاطرها و الاغها از گونه های معمول در گیر میباشند . بیماری در اسب بیشتر بسمت شکل مزمن پیشرفت مینماید در صورتیکه قاطرها و الاغها بیشتر بشکل اد بیماری مبتلا میشوند . یواناتی که از تغذیه بدی برخوردارند ویا در میط نامطلوب نگهداری می شوند از ساسیت بیشتری برخوردارند . انسان نیز در زمره جانداران ساس به این عامل عفونی است که معمولاً بیماری منجر به مرگ می شود . یوانات آلوده و یا املینی که در ظاهر سالم بوده واز بیماری جان سالم بدر برده اند عمده ترین منابع عفونت بشمار می آیند . نوه انتشار آلودگی بدان صورت است که آسیبها وضایعات ریوی (آبسه مانند ) پاره شده و عامل بیماری بدرون برونشیولها راه یافته وباعث عفونی شدن مجاری تنفسی فوقانی میگردد که در نتیجه سبب دفع ارگانیسم از بینی ودهان خواهد شد . انتشار بیماری اغلب از طریق بلع مواد غذائی آلوده با منشا ذکر شده اتفاق می افتد که در این زمینه آبشخورهای مشترک ( آلوده ) نقش بسزائی خواهند داشت . تماس مستقیم پوست با پوست آلوده و وسایل تیمار ( مانند غشو ) اگر چه می تواند خطر آفرین باشد لیکن بندرت ایجاد بیماری پیشرونده مینماید . همچنین انتشار بیماری از طریق استنشاقی نیز میتواند اتفاق بیافتد اما این شکل آلودگی اتمالاً تت شرایط طبیعی نادر می باشد .

  مشمشه هم اکنون از کشورهائی همانند آمریکای شمالی ریشه کن شده است اما مناطقی از جهان منجمله آسیای صغیر ؛ آسیا و آفریقا همچنان آلوده می باشند .

  از آنجا که اخیراً پرورش و نگهداری اسب بویژه بصورت متراکم در ال رشد می باشد و جابجائی دامها در این شرایط بیش از گذشته و به مقاصد مختلف صورت می پذیرد ؛ بروز و شیوع بیماری مشمشه در این جمعیتها دور از انتظار نمی باشد . در تت چنین شرایطی میزان مرگ ومیر بسیار بالا خواهد رفت و در تعداد کمی از یوانات که بظاهر بهبود می یابند ( املین ) بیماری ابقاء می یابد . بندرت ممکن است یوانات بطور کامل بهبود یابند . گوشتخوارانی همانند شیر ممکن است با خوردن گوشت آلوده به بیماری مبتلا شوند . همچنین آلودگی در گوسفند و بز نیز دیده شده است .

  با وجودیکه انسانها به بیماری خیلی ساس نیستند اما از طریق جراات پوستی ممکن است به بیماری ؛ بشکل گرانولوماتوز و پیمی مبتلا شوند . مرگ ومیر موردی از میزان بالائی برخوردار است .

  بطور کلی اسبدارها که در ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با اسبها می باشند و بویژه دامپزشکانی که بدون دقت عمل لازمه اقدام به کالبد گشائی یوانات آلوده مینمایند در معرض خطر قرار دارند .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


 12. #30
  همكار سابق
  AlireZa's Avatar
  Join Date
  Mar 2012
  Location
  تبریز
  Posts
  3,346
  Thanks
  2,274
  Thanked 1,907 Times in 810 Posts
  حالت من : Khejalati
  پاتوژنز :

  هجوم و مله جرم اغلب از طریق دیواره روده اتفاق افتاده و در نتیجه آن یا بصورت سپتی سمی ( شکل اد بیماری ) و یا بصورت باکتریمی ( شکل مزمن بیماری ) اتفاق می افتد . عامل بیماری همواره در ریه موضعی شده اما پوست ومخاط بینی نیز در زمره مواضع معمول قرار دارند . سایر اشاء نیز ممکن است مل تشکیل ندولهای تیپیک گردند . علائمی که در مرله پایانی بیماری دیده میشود ؛ عمدتاً مربوط به برونکو پنومونیا بوده ومرگ در موارد تیپیک بیماری بسبب آنوکسی آنوکسیا پیش می آید .

  یافته های با لینی :

  در شکل اد بیماری : تب بالا ؛ سرفه ؛ ریزش بینی همراه با انتشار سریع زخمهائی روی مخاط بینی و همچنین ندولهائی بر روی پوست قسمت تتانی دستها و یا شکم بروز می نماید . مرگ در اثر سپتی سمی ظرف چند روز اتفاق می افتد .

  در شکل مزمن بیماری : در این الت از بیماری علائم بستگی به ملهائی قابل پیش بینی که ضایعات در آنها شکل گرفته اند خواهد داشت . هنگامیکه موضعی شدن اصلی در ریه اتفاق بیافتد سرفه مزمن ؛ تنفس دردناک و خونریزیهای مکرر از بینی اتفاق خواهد افتاد . اشکال مزمن پوستی و بینی معمولاً با هم اتفاق می افتند . ضایعات مربوط به بینی بر روی قسمتهای تتانی دیواره میانی و قسمت غضروفی میانی ؛ شکل میگیرند . ضایعات ذکر شده در ابتدا بصورت ندولهائی باقطر 1 سانتیمتر بوده که بتدریج زخمی شده و ممکن است بیکدیگر متصل شوند . در مرال اولیه ترشات بینی بصورت سروزی بوده که ممکن است یک طرفی باشد وبعداً بصورت چرکی و نهایتاً بصورت خون آلود تظاهر یابد که بطور معمول این وضعیت بینی ؛ توام با بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فکی خواهد بود . شکل پوستی بیماری ( سراجه یا farcy ) با ظهور ندولهای زیر جلدی ( بقطر 2-1 سانتیمتر) که سریعاً زخمی شده و واجد ترشات چرکی برنگ عسل تیره ( قهوه ای ) خواهد شد تشخیص داده میشود . در بعضی موارد ضایعات ؛ عمقی تر بوده و ترش از طریق فیستولهای ایجاد شده خارج می شود . عروق لنفی بصورت فیبروزی ؛ قطور و شعاعی ؛ از ضایعات خارج شده و با همدیگر ارتباط می یابند . عقده های لنفاوی زه کشی کننده نایه ؛ در گیر شده و ممکن است ترشات خارجی داشته باشند . ملی که میتوان برای ضایعات پوستی پیش بینی کرد قسمت میانی مفصل خرگوشی است اما این گونه ضایعات در هر قسمت از بدن میتواند ایجاد شود .

  یوانات در گیر با فرم مزمن بیماری معمولاً تا چندین ماه بیمار بوده و مکرراً بهبودی رانشان میدهند اما عاقبت یااز پادر آمده ویا با یک بهبود ظاهری بعنوان موارد مخفی باقی می مانند .

  یافته های کالبد گشائی :

  اگرچه هر گونه کالبد گشائی لاشه دام مبتلا به مشمشه بواسطه خطرات اتمالی ممنوع میباشد لیکن علا ئم بیماری در کالبد گشائی بقرارزیر میباشد :

  در شکل اد بیماری خونریزیهای پتشی متعددی در تمام اندام مشاهده می گردد که توام با برونکو پنمونی نزله ای شدید و بزرگی عقده های لنفاوی برونشیال می باشد .

  در شکل مزمن بطور معمول ضایعات در ریه ها بشکل ندولهای ارزنی همانند آنچه در سل ارزنی دیده میشود در تمامی بافت ریه پخش و پراکنده می باشند . ضایعات و زخمها روی مجاری تنفسی فوقانی خصوصاً مخاط بینی وجود داشته و باوسعت کمتری در مخاط لارنکس ؛ نای و برونشیها دیده می شود .

  ممکن است ندولها و زخمها در پوست ودر زیر پوست ( بصورت نسبتاً وسیعی ) وجود داشته باشد .

  عقده های لنفاوی که مسئول زه کشی مل در گیر هستند معمولاً اوی کانونهای چرکی و عروق لنفی دارای ضایعات مشابه هستند . کانونهای نکروتیک هم چنین ممکن است در دیگر اعضاء داخلی نیز وجود داشته باشند . پزودو مناس مالئی و گاهی اوقات اکتینو مایسس پیوژنز ؛ از بافتهای آلوده جدا شده اند .

  سه چیز مهم !

  سه چیزرابا اتیاط بردار:قدم, قلم, قسم

  سه چیز راپاک نگهدار: جسم, لباس, خیال

  از سه چیزخود رانگهدار: افسوس, فریاد, نفرین کردن

  سه چیزرا بکاربگیر: عقل, همت, صبر

  اما سه چیزرا آلوده نکن: قلب, زبان,چشم

  سه چیز راهیچگاه وهیچوقت فراموش نکن: خدا, مرگ, دوست خوب


Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
طراحی توسط: مرجع حرفه ای ویبولتین
انجمن دانشجویان ایران در یک سال اخیر به وضعیت مقاله در ایران کمک شایانی کرده است.این انجمن هم اکنون به مرجع مقاله در ایران تبدیل شده است. از بودن در جمع صمیمی دانشجویان ایرانی لذت ببرید.
ارتباط با ما در مورد انجمن ارتباط با در مورد مارکت ورود به مدیریت انجمن ایمیل مدیریت انجمن : irdoc.net@gmail.com
تلفن همراه: 0933333333
تلفن ثابت: 00000000-0511

آیدی یاهو:
انتخاب كاربر برتر ماه انجمن دانشجويان ايران